Strony

10 maja 2012

Ekranizacja "Pięknych Istot"

W niedawno w sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie z filmu "Piękne Istoty". Powstaje ona podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Margaret Stohl i Kami Garcia. Premiera filmu zapowiedziana jest na 15 lutego 2013 roku.



Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga #2: Nowicjuszka


Imardin to miasto ponurych intryg i niebezpiecznej polityki, gdzie władzę sprawują ci, którzy obdarzeni są magią. W ten ustalony porządek wtargnęła bezdomna dziewczyna o niezwykłym talencie magicznym. Odkąd przygarnęła ją Gildia Magów jej życie zmieniło się nieodwracalnie - na lepsze czy gorsze?


Sonea wiedziała, że nauka w Gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie liczyła się z niechęcią, jakiej doznaje ze strony pozostałych nowicjuszy. Jej szkolnymi kolegami są synowie i córki najpotężniejszych rodów w królestwie, którzy zrobią wszystko, żeby poniosła klęskę - nie licząc się z kosztami. Niemniej przyjęcie opieki Wielkiego Mistrza Gildii może dla Sonei oznaczać jeszcze marniejszy los. Albowiem Wielki Mistrz Akkarin skrywa sekret znacznie czarniejszy niż jego szaty.

W tym tomie autorka opisuje naukę Sonei w Gildii oraz prześladowanie jej przez innych nowicjuszy. Inni uczniowie dokuczają jej tylko dlatego, że pochodzi ze slumsów i nie jest bogata. Według nich przyjęcie jej do Gildii jest obrazą dla Domów. Akkarin odkrywa tajemnicę Sonei, Rothena i Lorlena. Wielki Mistrz zostaje mentorem młodej dziewczyny i zakazuje jej kontaktów z dawnym opiekunem. Administrator, a potem Rothern proszą Dannyla o ruszenie w ślady podróży Akkarina – chcą poznać jego tajemnicę - gdzie nauczył się władać zakazaną magią.

W książce pokazana jest nietolerancja do osób niżej urodzonych, innej orientacji seksualnej – są to problemy naszego, współczesnego świata, z którym niektórzy się borykają. Akcja płynie szybko, chociaż nie zachwyca. Powtarzanie sytuacji z atakami Regina może być nużące. Autorka nie przybliża nam dlaczego chłopiec tak się zachowuje, jest po prostu płytki, brak mu osobowości, a może jest po prostu zazdrosny. Wątek Dannyla i Tayenda trochę opóźnia akcję, na początku trochę mnie denerwował, ale później zaczął mnie coraz bardziej wciągać. Zaś sam Akkarin, choć nie jest głównym bohaterem, w niektórych momentach może przerażać. Pojawia się coraz więcej tajemnic, które czytelnik pragnie poznać. Podróże do innych państw ukazują nam piękno krainy stworzonej przez autorkę. Tak jak w pierwszym tomie nie mogłam się oderwać od czytania. Koniec książki wręcz zachęca do sięgnięcia po kolejną część.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Trylogia Czarnego Maga #2: Nowicjuszka (org. Black Magician Trilogy #2: The Novice)
Autor: Trudi Canavan
Premiera: 18.04.2008 r.
Ilość stron: 650
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cena: 39,90 zł

09 maja 2012

Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga #1: Gildia Magów



Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Główną bohaterką opowieści jest Sonea – dziewczyna pochodząca ze slumsów, która posiada magiczną moc, o której nie ma pojęcia. Gdy dochodzi do incydentu na ulicy, przerażona dziewczyna widzi śmierć niewinnego chłopca i jest przekonana, że magowie będą chcieli ją zabić kiedy tylko ją schwytają. Od tej pory Sonea wraz z przyjacielem – Cerym ukrywa się.

Od dawna pragnęłam przeczytać tą książkę, ale nie miałam czasu. Ostatnio znalazłam chwilkę i zabrałam się do lektury. Z każdą stroną książka wciągała mnie coraz bardziej. Kłopoty, intrygi, zdrady i tajemnice pojawiające się na każdym kroku nie pozwalają się od niej oderwać. Główna bohaterka nie jest słabą dziewczyną – potrafi kraść, włamywać się i walczyć dzięki temu przetrwała tyle czasu na ulicy. Aby zarobić na życie pomagała ciotce i wujowi w pracy. W krytycznych sytuacjach nie traciła zimnej krwi – broniła się do samego końca. Jej początkowa nieufność do Rothena jest zrozumiała – od dziecka myślała, że magowie to samo zło, a z czasem zaczęła go traktować jak ojca. Przypadkowe odkrycie tajemnicy Wielkiego Mistrza może sprowadzić na Soneę ogromne kłopoty.

Autorka wykreowała całkowicie nowy świat pełen magii. Egzotyczne kraje, dziwaczne stwory, języki, które pojawiają się w książce nadają jej pewien urok. Pojawiają się źli bohaterowie, a także ci dobrzy, chociaż ich starania nie zawsze uzyskują odpowiednie wyniki. Autorka „dawkuje” napięcie, nie przesadza z opisami, co sprawia że łatwo zapomnieć się w lekturze. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację tej książki. Polecam ją fanom fantastyki.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Trylogia Czarnego Maga #1: Gildia Magów (org. Black Magician Trilogy: The Magicians' Guild)
Autor: Trudi Canavan
Ilość stron: 520
Premiera: 19.10.2007 r.
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cena: 35,90 zł


Suzanne Collins - Igrzyska śmierci


"Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć Cię za wszelką cenę?"

 Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach - turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest to prawdziwa walka o przetrwanie... W dniu dożynek jej siostra - Prim zostaje wylosowana do wzięcia udziału w Igrzyskach, a Katniss bez wahania zamienia się z nią miejscami. Drugim trybutem z 12 dystryktu jest jej rówieśnik - Peeta Mellark, który w przeszłości uratował bohaterce życie od śmierci głodowej, podarowując jej bochenek chleba...

Książka wciąga od pierwszej strony, wręcz nie mogłam oderwać się od niej. Autorka ukazała niesamowity świat pełen grozy, walki o przetrwanie, ale również lojalności, miłości i przyjaźni. Pani Collins nie bała się opisywać brutalnych scen. W książce są momenty śmieszne, wzruszające i smutne (śmierć dwunastoletniej trybutki - Rue) dzięki temu czytelnik może bardziej wczuć się w sytuację. Katniss polubiłam od razu - nie jest słabą dziewczyną, nie użala się nad sobą, aby przeżyć i utrzymać rodzinę codziennie łamie prawo wymykając się do lasu za dystryktem ze swoim przyjacielem - Galem, gdzie polują. Podczas Igrzysk Głodowych wykazuje się ogromnym sprytem i pomysłowością, nie poddaje się łatwo, ponieważ obiecała rodzinie że wróci. Warunki do przeżycia na arenie nie są sprzyjające - strasznie zimne noce, niemożliwość rozpalenia ogniska co może sprowadzić innych trybutów, pułapki zastawiane przez Organizatorów i jej mentor Haymitch, który jest wiecznie pijany. Gdy pod koniec powieści Katniss razem z chłopakiem chcą popełnić samobójstwo - czym ratują sobie życie - nieświadomie sprzeciwiają się Kapitolowi, co może doprowadzić do wybuchy kolejnego powstania.

W książce ukazuje się również wątek miłosny, nie dominuje on jednak. Miłość między Katniss a Peetą z początku jest udawana, ale potem przeradza się w coś większego (ale to w dalszych tomach). 

Z miłą chęcią  mogę polecić tą książkę. Na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Jest wyjątkowa, po raz pierwszy spotkałam się z czymś takim. Autorka miała niesamowity pomysł na stworzenie tak oryginalnej książki. Denerwują mnie porównania do "Zmierzchu", przecież te dwie książki nie mają nic wspólnego.
Moja ocena: 6/6

Tytuł: Igrzyska śmierci (org. The Hunger Games)
Autor: Suzanne Collins
Premiera: 6.05.2009
Ilość stron: 350
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Cena: 29,90 zł




Witam!

Nigdy wcześniej nie bawiłam się w tego typu rzeczy, ale zawsze jest ten pierwszy raz. Postanowiłam poprowadzić tego bloga, aby uporządkować sobie przeczytana przeze mnie książki, ale także, by podzielić się z Wami opiniami na ich temat. Znajdziecie też tutaj informacje o ich ekranizacjach. Mam nadzieję, że się spodoba :)