Strony

O życiu

"W życiu trzeba podejmować bardzo trudne decyzje."
Suzanne Collins "W Pierścieniu Ognia"

"W końcu wszystko umiera. Wszyscy to wiemy. Ludzie, miasta, całe cywilizacje. Nic nie zostaje. Więc gdyby egzystencja była zerojedynkowa, żywy lub martwy, tu albo nie tu, to jaki, kurwa, sens miałoby to wszystko? - Patrzy w górę na spadające liście, wyciąga rękę i łapie jeden płomiennoczerwony liść klonu. - Moja mama mawiała, że właśnie dlatego mamy pamięć. I przeciwieństwo pamięci - nadzieję. Więc rzeczy, które odeszły, wciąż są ważne. Tak, żebyśmy na fundamentach przeszłości mogli budować przyszłość."
Isaac Marion „Ciepłe ciała”

"Gdy cały świat oparty jest na śmierci i przerażeniu, gdy egzystencja to stały stan paniki, trudno się na to nie uodpornić."
Isaac Marion „Ciepłe ciała”


"Mama mówiła, że życie tylko wtedy ma sens, gdy postrzegamy czas tak, jak Bóg. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jednocześnie. (...)
Przeszłość składa się z faktów... przyszłość chyba tylko z nadziei.
- Lub strachu.
- Nie. (...) Nadziei."
Isaac Marion „Ciepłe ciała”


"Jeżeli z czymś się borykasz, rozejrzyj się dookoła, a zobaczysz, że wszyscy ludzie z czymś się borykają i że dla nich jest to równie trudne, jak dla ciebie."
Nicholas Sparks „I wciąż ją kocham”
W sumie jedyne rzeczy, które mają w życiu znaczenie, są cholernie proste. Rodzina, przyjaciele, bezpieczeństwo i zdrowie.”
John Marsden „Jutro #6: Cienie”

W życiu chodzi o coś więcej niż tylko bycie szczęśliwym. Chodzi o odczuwanie całej gamy emocji: szczęścia, smutku, złości, żalu, miłości, nienawiści. Jeśli spróbujesz stłumić jedną z nich, stłumisz je wszystkie.”
John Marsden „Jutro #7: Po drugiej stronie świtu”


"Wszystko, co żyje na naszej planecie - rośliny, zwierzęta, a nawet ludzie - jest ze sobą połączone.
Stanowimy jedność.
Rodzimy się i umieramy, ale energia, którą tworzą nasze dusze, nigdy nie przestaje trwać.
Jesteśmy nieskończeni."
Alyson Noel „Nieśmiertelni #6: Na zawsze”"Życie (...) bardzo przypomina piosenkę. Na początku jest tajemnica, na końcu - potwierdzenie, ale to w środku kryją się wszystkie emocje, dla których cała sprawa staje się warta zachodu."
Nicholas Sparks „Ostatnia piosenka”

Życie, Oliwio, bardzo przypomina ogród. Ludzie to drobne nasionka pielęgnowane przez miłość, przyjaźń i troskliwość. Jeśli poświęcić im odpowiednio wiele czasu i starań, rozkwitają w wielkie kwiaty. I czasem, z marnej, dawno zapomnianej roślinki pod płotem, nieoczekiwanie wystrzelą kwiaty, które są wtedy najcenniejsze i najukochańsze.”
Virginia C. Andrews „Ogród cieni”


Nie musimy nic robić, żeby umrzeć.
Możemy przez całe życie ukrywać się w komórce pod schodami, a śmierć i tak nas znajdzie. Zjawi się ubrana w pelerynę niewidkę, machnie czarodziejską różdżką i strzepnie nas z tego świata, kiedy będziemy się tego najmniej spodziewali. Wymaże wszystkie ślady naszego istnienia na ziemi i wszystko to zrobi za darmo. Nie poprosi o nic w zamian. Ukłoni się na naszym pogrzebie, przyjmie wyrazy uznania i zniknie.”
Tahereh Mafi „Dotyk Julii #2: Sekret Julii”


"Są chwile, które zostają w pamięci na całe życie, są też takie, które spodziewamy się zapamiętać, jednak tak się nie dzieję."
- Maggie Stiefvater „Wyścig śmierci”


"Lata mijają, czy tego chcemy, czy nie... Ale wciąż pamiętamy. To, co utracono, żyć może w naszych wspomnieniach."
- Christopher Paolini „Eragon”
Żyję dość długo, by wiedzieć, że z czasem wszystko blednie. Wszystko zamienia się w pył. Budynki...Pomniki...Ludzie...Nawet wspomnienia. Ból, który czujesz, złość, beznadzieja... z czasem znikną. Pewnego dnia poczujesz iskierkę nadziei."
- J. A. London„Ciemność przed świtem”


Ludzkie życie jest zbudowane z czasu. Nasze dni, nasza zapłata mierzone są w godzinach, nasza wiedza wyznaczana jest przez lata. Chwytamy w ciągu dnia kilka minut na przerwę na kawę, a potem czym prędzej biegniemy do biurek, spoglądamy na zegarek, żyjemy od jednej wizyty do drugiej. Mimo to nasz czas kiedyś się kończy i w głębi duszy zastanawiamy się, czy przeżyliśmy dobrze te wszystkie sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące, lata i dekady.”
- Cecelia Ahern "Na końcu tęczy"


Nigdy nie mówimy ludziom, że ich kochamy, bo głupio nam się wydaje, że będą z nami zawsze. Wszyscy zachowujemy się, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, a powinniśmy się zachowywać, jakbyśmy mieli umrzeć nazajutrz. Powinniśmy mówić sobie najpiękniejsze rzeczy.”
- Philippa Gregory "Krucjata"


"Każdy dzień oznacza nowe dwadzieścia cztery godziny. Z każdym kolejnym dniem wszystko na nowo staje się możliwe. Obojętnie czy żyjesz, czy giniesz, możesz mieć tylko jeden dzień naraz."
- Marie Lu "Legenda. Rebeliant"


Nie zawsze można wybrać rolę, jaką będzie się odgrywać w życiu, lecz cokolwiek by ci się trafiło, dobrze tę rolę grać najlepiej, jak się potrafi.”
- Matthew Quick „Niezbędnik obserwatorów gwiazd”
Lepiej umrzeć ze smakiem wolności na ustach, niż żyć długo i udawać, że nie dostrzegamy ścian własnego więzienia.”
- Beth Revis "Cienie Ziemi"
(...) widzieć i rozumieć to dwie różne rzeczy. Nasze oczy ukazują nam jedną stronę każdego przedmiotu, ale to nie znaczy, że on nie ma pięciu innych, których nie widzimy. Więc dlaczego miałabyś przeżyć wierząc swoim oczom? Dlaczego miałabyś przeżyć życie w przekonaniu, że druga strona jakiejś rzeczy nie istnieje tylko dlatego, że jej nie widzisz?
- Jeżeli nie można wierzyć własnym oczom, to w takim razie czemu można wierzyć? (...)
- Trzeba zawierzyć komuś, kto widzi również pozostałe strony.”
- Jessica Khoury „Geneza”


"Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka."
- Gayle Forman "Jeśli zostanę"
Życie jest jak chmura.
Może przybrać miliony kształtów i rozmiarów, nie dając żadnych gwarancji ani pewności, nie okazując zrozumienia człowiekowi, który mówi swojemu dziecku, że będą puszczać dziś latawiec, nie zważa na dziewczynkę, która liczyła dziś na słońce, niczego nie obiecuje znużonemu światu, którego potrzeby potrzeby potrzeby są dziś zbyt liczne.
Takie jest życie.
Czasem pełne i puszyste, płynące, a czasem ciemne i wściekłe i wypłakujące złość i furię i zemstę i odwet.
To męka
To cierpienie
To dar, lekcja, upomnienie.
Bo dopiero gdy minie burza, kiedy łzy zasilą rzeki, zaleją ziemię i zmyją z niej zło zgliszcza zniszczenie i zgniliznę dopiero wtedy
dopiero wtedy wyjrzy słońce
uśmiechnie się do nieba
i ośmieli się zaświecić.”
- Tahereh Mafi „Dziennik Julii”Mówią, że kiedy umierasz, całe życie przebiega ci przed oczami. Nikt nie mówi jednak o tym, że kiedy patrzysz, jak umiera osoba, którą kiedyś kochałeś, doświadczenie to jest podwójnie bolesne, ponieważ przeżywasz na nowo dwa życia, które niegdyś podążały tą samą drogą.”
- Becca Fitzpatrick „Black Ice”

1 komentarz:

  1. Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli.Paulo coelho "Być jak płynąca rzeka"

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway