Strony

03 grudnia 2016

John Corey Whaley - Chłopak, który stracił głowęPoznaj Travisa. Ma 16 lat, super dziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem – na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi, bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy.
Budzi się pięć lat później. Ma własną głowę i atrakcyjne, choć obce ciało. Świat z pozoru jest taki sam jak dawniej. Jednak powrót do życia wygląda inaczej, niż Travis to sobie wyobrażał. Jego przyjaciele są już na studiach, rodzice coś przed nim ukrywają, a dziewczyna… Hmm, wygląda na to, że ma narzeczonego. Trudno się dziwić, że chłopak nie ma zamiaru się z tym pogodzić. W końcu you only live twice.

„Zrozumiałem, że nieważne, jak często się z kimś spotykacie albo rozmawiacie, nieważne, jak dobrze go znacie albo nie znacie, zawsze znajdujecie w jego życiu jakieś miejsce, którego nie da się zastąpić po waszym odejściu.”

O „Chłopaku, który stracił głowę” czytałam w głównej mierze dobre recenzje, więc sama postanowiłam dać jej szansę. Chociaż już tu muszę stwierdzić, że spodziewałam się troszkę czegoś innego…

Głównym bohaterem jest szesnastoletni Trevor, który ciężko chory na białaczkę poddaje się eksperymentowi i pozwala… odciąć sobie głowę. Po pięciu latach snu ma nowe ciało, lecz świat także ruszył do przodu i nic nie jest już takie jakie znał. Trevor to chłopak do którego miałam mieszane uczucia – czasami lubiłam go za jego siłę i determinację, a czasami nie mogłam znieść jego, wręcz dziecięcej, naiwności.

„Chłopak, który stracił głowę” to powieść pisana lekkim językiem, którą czyta się szybko i przyjemnie. Pomimo dość ciężkiego tematu, w powieści pojawia się ironia i humor. W każdym rozdziale znajdziemy jakieś przemyślenia na różne tematy. Autor serwuje nam opowieść o życiu nastolatka, czyli praktycznie zwykłą obyczajówkę, z niezwykłym wątkiem, jakim jest przeszczep głowy (na razie fikcja w naszym świecie). Książka w głównej mierze skupia się na tym, że trzeba umieć zaakceptować siebie i swoje ciało. Książkę warto przeczytać.
 

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Chłopak, który stracił głowę
Tytuł oryginalny: Noggin
Seria: ---
Autor: John Corey Whaley
Premiera: 13.04.2016r.
Ilość stron: 352
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte/Moondrive
Cena: 34,90 zł

2 komentarze:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway