Strony

18 czerwca 2015

Margaret Peterson Haddix - Wśród ukrytych, Wśród oszustów

Niedaleka przyszłość, na światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z dzieci pozbawionych przez rząd prawa do istnienia, jest Luke Garner, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu, chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny, mieszka ktoś podobny do niego.
W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

Wśród ukrytych” i „Wśród oszustów” to dwa pierwsze tomy z serii „Dzieci cienie” połączone w jednej książce. Główny bohater Luke jest właśnie trzecim dzieckiem – „dzieckiem cieniem” - nie powinien istnieć, jest nielegalny. Chłopiec ma dwanaście lat i do tej pory był bezpieczny. Był, ponieważ rząd „poprosił” jego rodziców o sprzedaż ich lasu, by wybudować nowe domy. Teraz, gdy jest otoczony przez notabli, nie może wychodzić już na zewnątrz. Muszę przyznać, że autorka oddała dosyć dobrze zachowanie dwunastolatka, czasami nawet myślałam, że bohater jest o wiele starszy, gdyż zachowywał się dojrzale. Z bohaterów najbardziej polubiłam Jen, chociaż nie pojawiła się na długo. Jej energia, pasja czy chęć życia jako wolny człowiek sprawiły, że nie można jej było nie lubić (chociaż te plany były troszeczkę nierealne). Sam Luke też nie jest zły, czasami mnie irytował swoim zachowaniem.

Historia jest prosta pomimo trochę cięższej fabuły. Wystarczy zacząć i człowiek wciąga się w każdą kolejną linijkę. Po prostu nie można przestać czytać. Styl autorki jest lekki, nie ma jakiś niezrozumiałych słów (ale to też zasługa tłumaczki). Momentami naprawdę zaskakuje. Już nie mogę doczekać się kiedy sięgnę po następne tomy ;).
 
Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Wśród ukrytych, Wśród oszustów
Tytuł oryginalny: Among the Hidden, Among the Impostors
Seria: Dzieci cienie/Shadow Children #1, #2
Autor: Margaret Peterson Haddix
Premiera: 5.10.2011r.
Ilość stron: 392
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 37,90 zł

Wśród ukrytych | Wśród oszustów | Wśród zdradzonych | Wśród notabli | Among the Brave | Among the Enemy | Among the Free

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway