Strony

30 kwietnia 2015

Amy Kathleen Ryan - Blask

Empireum, ogromny statek kosmiczny, jest jedynym światem, jakim znają Waverly i Kieran. Tutaj się urodzili. Tutaj dorastają. Należą do grupy wybranych, której celem jest odnalezienie i zaludnienie nowej Ziemi. Obydwoje znają swoje role – on zostanie w przyszłości kapitanem jednostki, ona będzie stała u jego boku. Dzieci ich dzieci będą dorastać na nieznanej planecie...

Przygotowani na zagrożenia z kosmosu, przyszli koloniści nie wzięli pod uwagę jednej możliwości – zdrady.

Gdy Nowy Horyzont, statek-bliźniak, nieoczekiwanie atakuje, zaskoczeni agresją ze strony sprzymierzeńców mieszkańcy Empireum nie potrafią się bronić. Dorośli zostają zlikwidowani. Młode kobiety porwane. Na statku pozostają tylko niedoświadczeni chłopcy. Na początku ocalałymi rządzi lęk. Potem zaczyna się walka o władzę.

Do dwóch głównych bohaterów – Waverly i Kierana – nie zapałałam jakąś większą sympatią. Jednak nie jest tak, że całkowicie ich nie lubiłam. Waverly można było lubić za jej zdecydowanie i upór. Dobrze, że nie rozpacza przez całą powieść za swoim ukochanym, bo tego już nie wytrzymałabym. Kierana za to, że nawet w ciężkich chwilach potrafił zachować zdrowy rozsądek. Nie podobała mi się natomiast jego drastyczna przemiana w „maniaka religijnego” pod sam koniec.

Amy Kathleen Ryan podzieliła swoją powieść na sześć części. Dzięki temu na zmianę poznajemy wydarzenia jakie rozgrywają się na Epireum (Kieran) i Nowym Horyzoncie (Waverly). Mimo, że większa część książki jest dosyć przewidywalna, nie za bardzo przeszkadzało to w czytaniu. Napisana lekko, przyjemnie się ją czyta, a momentami nawet wciąga. Pojawia się romans, ale on schodzi na dalszy plan. Nie można uznać jej za arcydzieło, ale myślę, że warto ją poznać. Tylko momentami nie mogłam się oprzeć porównywaniu jej do „W otchłani” - serii Beth Revis napisanej w bardzo podobnej tematyce. Myślę, że z chęcią sięgnę po kontynuację.

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Blask
Tytuł oryginalny: Glow
Seria: Gwiezdni wędrowcy/Sky Chasers #1
Autor: Amy Kathleen Ryan
Premiera: 9.01.2013r.
Ilość stron: 408
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 37,90 zł
 

Blask | Iskra | Flame

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę

1 komentarz:

  1. Słyszałam jakiś czas temu o tej książce, ale na razie nie zamierzam po nią sięgać - może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway