Strony

24 sierpnia 2015

Tamora Pierce - Klątwa opaliBeka wychowała się w najbiedniejszej części miasta, z dala od pałaców i posiadłości możnych, w towarzystwie łajdaków i złodziei. Życie nie było dla niej łaskawe, a wrodzona nieśmiałość sprawiła, że dziewczyna nigdy nie miała przyjaciół. Miała jednak odwagę. Być może zbyt wiele odwagi.
Teraz Beka ma szesnaście lat i terminuje w straży pod czujnym okiem swego nauczyciela. Jest jednym ze „szczeniąt”, dopiero zaczyna pracę na ulicach miasta. Nieśmiałość skrywa pod uniformem. Staje się coraz twardsza, coraz bardziej odporna…. Aż któregoś dnia staje oko w oko z intrygą, która może przerosnąć nawet najbardziej doświadczonych członków straży – w slumsach grasuje bezwzględny morderca!

Historię opisaną w powieści opowiada nam szesnastoletnia Rebecca Cooper – dziewczyna szkoli się na Psa – jest Szczenięciem. Nastolatka pomimo swojej nieśmiałości potrafi być odważna, gdy sytuacja tego wymaga. Rebeccę wyróżnia jeszcze spośród innych Szczeniąt to, że ma w sobie magię dzięki której potrafi porozumiewać się z duszami zmarłych i to one naprowadzają ją na tropy największych przestępstw. Innych bohaterów też z łatwością można polubić, nawet tych co nie przestrzegają prawa.

Powieść napisana jest w formie dziennika prowadzonego przez główną bohaterkę. W książce za wiele się nie dzieje. Autorka skupiła się bardziej na opisaniu pracy Psów niż na głównych wątkach, czyli poszukiwaniu tajemniczego Węża Cienia czy sprawcy mordów na niewinnych mieszkańcach Niższego Miasta. Muszę przyznać, że pomimo tego, że akcji nie ma za wiele, książka przypadła mi do gustu. Przyjemnie mi się obserwowało życie szesnastoletniej Beki oraz jej przyjaciół, a zwłaszcza kota Drapka, który nie zawsze zachowywał się jak kot. Tamora Pierce stworzyła ciekawy i niebezpieczny świat pełen magii. Na początku ciężko było przyzwyczaić się do specyficznego języka, ale z czasem było coraz łatwiej. Pomocny jest również słowniczek zamieszczony na tyle książki. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, które uznaje za udane. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.

P. S. Nieładna okładka, mogli zrobić lepszą.


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Klątwa opali
Tytuł oryginalny: Terrier
Seria: Kroniki Tortallu/The Legend of Beka Cooper #1
Autor: Tamora Pierce
Premiera: 17.04.2013r.
Ilość stron: 504
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 43,90 zł

Klątwa opali | Magia złota | Mastiff

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway