Strony

22 lutego 2016

William Campbell Powell - Data ważnościNastolatka Tanya z wiekiem staje się coraz bardziej świadoma obecności teknoidów w jej otoczeniu. Gdy po wakacjach zauważa poważne zmiany w wyglądzie swojej najbliższej przyjaciółki, zaczyna podejrzewać, że ona również może być teknoidem. Wiedziona ciekawością Tanya coraz bardziej zagłębia się w kwestię, co to naprawdę znaczy być człowiekiem.

„Bez ryzyka straty nie może być mowy o prawdziwej i szczerej miłości.”

Książka Williama Campbella Powella „Data ważności” bardzo zaintrygowała mnie swoim opisem, więc nie mogłam oprzeć się pokusie sięgnięcia po nią. Ludzie wymierają. Dzieci przestają się rodzić. I chociaż ten motyw już widziałam, ciekawiło mnie w jaki sposób poruszył go autor.

Główną bohaterką jest Tanya. Życie dziewczyny obserwujemy na przestrzeni kilku lat i dzięki temu mamy szansę zobaczyć jak zmienia się jej punkt widzenia w kwestii teknoidów, a zwłaszcza w momencie, kiedy sama dowiaduje się prawdy o sobie. Dziewczyna jest bardzo uczuciowa, kocha swoich rodziców, zależy jej na przyjaciołach oraz uwielbia muzykę, która staje się jej odskocznią od życia codziennego, a także ogromną pasją. Nastolatka przeżywa także swoją pierwszą miłość. Więc czy można powiedzieć o niej, że jest maszyną? A może wręcz przeciwnie, że jest przeraźliwie ludzka?

„Im więcej opcji, tym lepiej. Życie zawsze szuka nowych opcji. Śmierć przeciwnie, stara się ogłupić cię i przekonać, że nie masz wyboru. Póki żyjesz, dokonuj wyborów i zawsze staraj się, by te wybory wzbogacały twój świat.”

Muszę przyznać, że po książce spodziewałam się kompletnie czegoś innego. „Data ważności” miała swój specyficzny charakter. Autor porusza, pod przykrywką zwykłego życia nastolatki, filozoficzne pytania dotyczące tego co tak naprawdę czyni nas ludźmi. Czy jest to nasz charakter oraz nasze uczucia i pragnienia? A może budowa ciała? Więc czy w momencie, kiedy jesteśmy maszynami zbudowanymi w fabryce, nie możemy mieć uczuć jak „prawdziwi” ludzie? Czy robot może tak naprawdę umrzeć, a nie zostać wyłączony? Przez praktycznie całą książkę nie mogłam wyrzucić ze swojej głowy tych pytań.

Język jakim posługuje się William Campbell Powell zmienia się wraz z dorastaniem bohaterki – inaczej wyraża się jedenastolatka, a inaczej siedemnastolatka. Akcja powieści jest utrzymana na jednym poziomie i nie jest za szybka, więc niektórych może ona znudzić. Jednak książkę jest warto przeczytać.

„Przeżywaj każdą chwilę w pełni, wyciskając z niej wszystko, co dobre, i smakując jej bogactwo. A później walcz o każdą następną i wszystkie kolejne nadchodzące po niej. Życie jest dobre i nie powinno być ani traktowane lekko, ani marnowane bezowocnie.”Moja ocena: 4/6

Tytuł: Data ważności
Tytuł oryginalny: Expiration Day
Seria: ---
Autor: William Campbell Powell
Premiera: 3.12.2014r.
Ilość stron: 448
Wydawca: Wydawnictwo GW Foskal/Uroboros
Cena: 39,99 zł
 


Recenzja bierze udział w wyzwaniach: Czytam fantastykę, Czytam Opasłe Tomiska 2016.

2 komentarze:

 1. Zachęcająca recenzja, jednak kompletnie ksiązka nie trafia w moje gusta, może kiedyś się to zmieni.
  Obserwacja za obserwację? Daj znać na moim blogu, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje gusta, ale czasami warto sięgnąć po coś odmiennego :)

   P. S. dodałam do obserwowanych :)

   Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway