Strony

11 lutego 2016

Orson Scott Card & Aaron Johnston - Pożoga
Victor Delgado ledwie zdążył dotrzeć do Ziemi przed statkiem obcych. Nie miał dość czasu, by przekonać sceptycznie nastawione rządy, że istnieje realne zagrożenie. Uwierzono mu dopiero wtedy, gdy niespodziewany ogień zniszczył stacje kosmiczne, statki i kolonie.
A kiedy to się stało, tylko Mazer Rackham i żołnierze Policyjnego Oddziału Polowego potrafili poruszać się wystarczająco szybko, by stawić czoło najeźdźcy.
By dotrzeć do lądownika obcych, którego załoga pustoszy chińską prowincję, Mazer – wspierany przez chłopca, którego uratował przed obcymi – korzysta z wojskowego urządzenia drążącego tunele. Tymczasem w obliczu bezsilności ziemskich rządów Victor planuje dostać się na pokład wrogiego statku...

„Nie jesteśmy jednym narodem. Jesteśmy podzieleni, zbyt zajęci naszymi własnymi interesami i granicami. Jesteśmy jedną planetą, ale patrząc na nas, nie domyśliłbyś się tego.”

Drugi tom poprzedzający wydarzenia znane nam z „Gry Endera”. Rozpoczyna się prawdziwa walka z Formidami.

Nie mogłam doczekać się powrotu do bohaterów z „W przededniu”, gdyż bardzo się z nimi zżyłam, a zwłaszcza z nieustraszonym Victorem. Muszę przyznać, że nadal uwielbiam tą postać za jego ogromną pomysłowość. Za moje serce chwycił mnie także ośmioletni Chińczyk – Bingwen. Dziecko, pomimo swojego młodego wieku, jest bardziej świadome zagrożeń czyhających podczas wojny niż niejeden dorosły. Ma także błyskotliwe pomysły, które niejednokrotnie są wykorzystywane do walki przeciwko kosmitom.

Autorzy stworzyli naprawdę ciekawą i wciągającą historię, od której ciężko się jest oderwać. Akcja pędzi szybciej niż w pierwszym tomie. Plastyczny język powoduje, że z łatwością wyobraziłam sobie wszystkie makabryczne sceny, a było ich nie mało. Orson Scott Card i Aaron Johnson nie bali się pokazać wszechobecnej śmierci, która towarzyszy wojnie. Przerażającym ujęciem było także to, że państwa nie potrafiły się zjednoczyć w obliczu globalnego zagrożenia. I jeśliby tak chwilę pomyśleć, to niestety jest to także rzeczywistość, a przykładów można znaleźć wiele. 

Książka zakończyła się w takim momencie, że wręcz trzeba sięgnąć po ostatni tom. Nie mogę się już doczekać. Mam nadzieję, że będzie równie dobry.


„Jeśli będziesz czekać, aż wszystkiego się dowiesz, nigdy niczego nie zrobisz.”


Moja ocena: 5/6

Tytuł: Pożoga
Tytuł oryginalny: Earth Afire
Seria: Pierwsza wojna z Formidami/The First Formic War #2
Autor: Orson Scott Card & Aaron Johnston
Premiera: 23.10.2014r.
Ilość stron: 504
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 38,00 zW przededniu | Pożoga | Przesilenie

Recenzja bierze udział w wyzwaniach: Czytam fantastykę, Czytam Opasłe Tomiska 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway