Strony

09 czerwca 2016

Terry Pratchett & Stephen Baxter - Długa utopia
Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania. 
Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak… Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield. Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę.

Na początku miała być trylogia, okazało się później, że części jest cztery, a teraz wiadomo, że wyjdzie piąta. Ile jeszcze ich będzie?

Ponownie wracamy do świata Joshuy Valiente, Sally Linsay, Lobsanga, Siostry Agnes. Ale mamy także nowych bohaterów – Stana czy Rocky’ego. Każda z tych postaci została wykreowana bardzo dobrze – wszyscy posiadają charakterystyczną osobowość, mają własne życia na różnych wersjach Ziemi.

Wiele różnych wątków, które na początku mogą wydawać się, że nie mają ze sobą nic wspólnego, pod koniec łączą się w jedną całość. Książka w swojej formie jest bardzo podobna do poprzednich części – coś zagraża długiej Ziemi, a nasi bohaterowie muszą stanąć na wysokości zadania i ją ratować (czasami za najwyższą cenę). Powieść czyta się dosyć szybko, chociaż momentami była dla mnie nużąca, zwłaszcza na początku. Pod koniec akcja przyspiesza, przez co przewracałam strony coraz szybciej. Można czytać dalsze części, ale nie trzeba, gdyż zakończenie pozwala nam na dowolną interpretację. Sama nie wiem, czy przeczytam „The Long Cosmos”.
 


Moja ocena: 4-/6

Tytuł: Długa utopia
Tytuł oryginalny: The Long Utopia
Seria: Długa Ziemia/The Long Earth #4
Autor: Terry Pratchett & Stephen Baxter
Premiera: 2.02.2016r.
Ilość stron: 374
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 32,00 zł
 

Długa Ziemia | Długa wojna | Długi Mars | Długa utopia | The Long Cosoms


Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.


1 komentarz:

  1. O ile uwielbiam Pratchetta i jego wspaniały Świat Dysku, tak ta seria jest dla mnie po prostu ciężka do przełknięcia. Nie bardzo czuję się w klimacie s-f.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway