Strony

25 maja 2015

Terry Pratchett & Stephen Baxter - Długi Mars

Rok 2040. Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie. Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów, relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze. Joshua jednak zmaga się z innym kryzysem. Ze swego długiego dzieciństwa w ukryciu na Długiej Ziemi wyłania się nowa rasa superinteligentnych post-ludzi – jednak "normalne" społeczeństwo, powodowane ignorancją i lękiem, zwraca się przeciw nim. Dla wplątanego w konflikt Joshuy dramatyczne starcie wydaje się nieuniknione.
Tymczasem Maggie Kauffman z marynarki Stanów Zjednoczonych wyrusza w niesamowitą podróż, prowadząc swój sterowiec ku niezbadanym granicom Długiej Ziemi. Z Sally zaś kontaktuje się jej dawno zaginiony ojciec, Willis Linsay – wynalazca oryginalnego krokera. Także on planuje fantastyczną wyprawę: przez Długi Mars. Ale jakie są jego prawdziwe motywy? Dla Joshuy, dla ludzkości, dla samej Długiej Ziemi – wszystko teraz jest inne.

To już ostatnia część trylogii "Długa Ziemia". Po "Długiego Marsa" musiałam sięgnąć, bo chciałam wiedzieć, co będzie się dalej działo po erupcji Yellowstone, ale jak to było już wcześniej, oczywiście akcja musiała przeskoczyć o kilka lat, tym razem o 5 i nie mieć w większej mierze nic wspólnego z tym czego chciałam najbardziej.

Gdy w poprzednich w większości skupialiśmy się na Joshui Valienté, tym razem odchodzi on na boczny plan, a głównymi bohaterami stają się dwie kobiety – Maggie Kauffman oraz Sally Linsay.

"Długi Mars" powiela schemat swoich poprzednich części, gdyż w większej części mamy do czynienia z podróżą przez, albo Długą Ziemię, albo jak sam tytuł wskazuje – Długi Mars. Momentami jest to trochę monotonne, co jakiś czas pojawiają się jakieś niebezpieczeństwa. Autorzy podczas tych podróży pozwalają sobie na popuszczenie wodzy wyobraźni i wymyślają co raz to nowsze światy i stworzenia w nich zamieszkujących. Oprócz tego mamy jeszcze tajemniczych Następnych, rasę nadludzi, przy których pozostali zastanawiają się co z nimi zrobić – zabić czy pozostawić przy życiu i to chyba jest najbardziej wstrząsające w całej powieści. W książce nie zabraknie również wątków natury politycznej i filozoficznej.

Cała trylogia jest ciekawa, chociaż dla niektórych może wydawć się nudna. Ja spędziłam z nią przyjemny czas.

P. S. właśnie przeczytałam, że w 9 czerwca 2015 roku w USA planowane jest wydanie czwartego tomu, więc nie jest to już trylogia :)


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Długi Mars
Tytuł oryginalny: The Long Mars
Seria: Długa Ziemia/The Long Earth #3
Autor: Terry Pratchett & Stephen Baxter
Premiera: 13.01.2015r.
Ilość stron: 368
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 32,00 zł

Długa Ziemia | Długa wojna | Długi Mars | The Long Utopia

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

1 komentarz:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway