Strony

14 września 2016

Robert C. O'Brien - Z jak Zachariasz
Kilkunastoletnia Ann Burden przetrwała atomową zagładę. Świat, który kiedyś znała, zniknął, a jej bliscy zginęli. Przez rok żyła samotnie w odległej dolinie, nie wiedząc, czy ktokolwiek ocalał. Pewnego dnia dostrzega dym z oddalonego obozowiska i zdaje sobie sprawę, że nie jest sama. Ktoś przeżył i zmierza w kierunku doliny. Jakie ma zamiary? Czy można mu ufać?

„Z jak Zachariasz” to książka, którą od bardzo dawna chciałam przeczytać i nareszcie mi się to udało.

Książka jest nietypowa i ma tylko dwóch bohaterów (nie licząc psa). Główną postacią jest nastoletnia Ann. To silna dziewczyna, która od roku żyje w samotności i musi przetrwać w zniszczonym świecie. Sytuacja ta powoduje, że nastolatka staje się troszeczkę dziwna, jednak jest to spowodowane przez potrzebę bliskości z inną osobą. Pan Loomis początkowo wydaje się być dobrym człowiekiem, jednak później na jaw wychodzą coraz to jego mroczniejsze tajemnice.

„Z jak Zachariasz” przyjmuje formę dziennika pisanego przez Ann. Szkoda, że nie wiadomo za bardzo co wywołało tę wojnę, ale jest to zrozumiałe ze względu na to, iż bohaterka jest nastolatką żyjącą w odosobnionym miejscu. „Z jak Zachariasz” to powieść bardzo krótka przez co czyta się ją szybko, chociaż nie znajdziemy w niej dużej ilości akcji. Książka skłania również do myślenia: czy Loomis był zły od początku czy to okoliczności i wojna sprawiły, że się zmienił? Czy lepiej zostać z tym co znane, czy wyruszyć w podróż? Czy jesteśmy gotowi poświęcić swoje człowieczeństwo by przetrwać? Żal mi tylko tego, iż zakończenie jest urwane w połowie i z chęcią bym poznała dalsze losy Ann, ale autor niestety nie zdążył dokończyć powieści, gdyż zmarł.

Na podstawie powieści powstał również film. Jednak ekranizacja różni się od pierwowzoru i to w znacznym stopniu. Lecz pomimo tych różnic obie wersje przypadły mi do gustu.


Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Z jak Zachariasz
Tytuł oryginalny: Z for Zachariah
Seria: ---
Autor: Robert C. O’Brien
Premiera: 21.05.2015r.
Ilość stron: 240
Wydawca: Wydawnictwo YA!
Cena: 34,90 zł
 


Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway