Strony

13 listopada 2014

Tahereh Mafi - Julia. Trzy tajemnice

Bardzo się ucieszyłam jak zobaczyłam, że wydawnictwo Otwarte postanowiło wydać te dwie nowelki z serii „Dotyk Julii”, gdyż chciałam je przeczytać jak tylko skończyłam trylogię.

Nauczyłem się wierzyć, że najbardziej niebezpiecznym człowiekiem świata jest ten, kto nie odczuwa wyrzutów sumienia. Ten, kto nigdy nie przeprasza i nie szuka przebaczenia.” - Destroy Me

Destroy Me” to opowieść Warnera, pokazująca wydarzenia mniej więcej w okresie pomiędzy pierwszą a drugą częścią trylogii. Ta nowelka podobała mi się najbardziej ze wszystkich. Od początku polubiłam tego bohatera, gdyż starałam się go zrozumieć, dowiedzieć dlaczego zachowuje się tak a nie inaczej. W tej nowelce Aaron odsłania swoje prawdziwe oblicze, które ukrywa przed wszystkimi, a zwłaszcza swoim ojcem. Dowiadujemy się też dlaczego Julia go tak zafascynowała.

Fracture Me” to historia opowiadana przez Adama, rozgrywająca się w czasie końcówki drugiego tomu i trochę po niej. Nie wnosi zbyt wiele do całej trylogii, gdyż wiemy o tym od Julii. W głównej mierze pokazuje jego uczucia do jego brata Jamesa oraz stosunki z przyjaciółmi.

Życie jest jak chmura.
Może przybrać miliony kształtów i rozmiarów, nie dając żadnych gwarancji ani pewności, nie okazując zrozumienia człowiekowi, który mówi swojemu dziecku, że będą puszczać dziś latawiec, nie zważa na dziewczynkę, która liczyła dziś na słońce, niczego nie obiecuje znużonemu światu, którego potrzeby potrzeby potrzeby są dziś zbyt liczne.
Takie jest życie.
Czasem pełne i puszyste, płynące, a czasem ciemne i wściekłe i wypłakujące złość i furię i zemstę i odwet.
To męka
To cierpienie
To dar, lekcja, upomnienie.
Bo dopiero gdy minie burza, kiedy łzy zasilą rzeki, zaleją ziemię i zmyją z niej zło zgliszcza zniszczenie i zgniliznę dopiero wtedy
dopiero wtedy wyjrzy słońce
uśmiechnie się do nieba
i ośmieli się zaświecić.” - Dziennik Julii

Dziennik Julii zawiera wspomnienia naszej głównej bohaterki sprzed poznania Warnera i Adama, gdy jeszcze znajdowała się w szpitalu psychiatrycznym. Dzięki temu dziennikowi poznajemy dogłębniej jej refleksje i to co przeżyła. Szkoda tylko, że prawie połowa tego pamiętnika pojawiła się we wcześniejszej noweli „Destroy Me”. Znowu pojawiają się te przekreślone zdania, ten język który potrafi ująć za serce i pokazujący załamania i wahania Julii.

Julia. Trzy tajemnice” pokazuje trzy różne osobowości walczące ze swoimi wewnętrznymi demonami. Tahereh Mafi dzięki tej serii stała się jedną z moich ulubionych autorek. Każda jej książka, pomimo określania jej młodzieżówkami zawiera wiele morałów. No i plusem są jeszcze przepiękne okładki.

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Julia. Trzy tajemnice
Tytuł oryginalny: Unite Me
Seria: Dotyk Julii/Shatter Me #1.5, 2.5
Autor: Tahereh Mafi
Premiera: 24.09.2014r.
Ilość stron: 200
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Cena: 34,90 złRecenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę

3 komentarze:

  1. Przeczytałam tylko "Dotyk Julii", a potem moja przygoda z tą aktorką się skończyła, a szkoda...

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakupiłam sobie całą trylogię - teraz pozostało tylko ją przeczytać. A później ewentualnie zabrać się za nowelki ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiesz co? Skończyłam te serie niedawno i muszę powiedzieć, że Destroy me podobało mi się bardziej niż wszystkie te trzy tomy. Uwielbiam tą nowelkę. :D

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway