Strony

10 maja 2012

Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga #2: Nowicjuszka


Imardin to miasto ponurych intryg i niebezpiecznej polityki, gdzie władzę sprawują ci, którzy obdarzeni są magią. W ten ustalony porządek wtargnęła bezdomna dziewczyna o niezwykłym talencie magicznym. Odkąd przygarnęła ją Gildia Magów jej życie zmieniło się nieodwracalnie - na lepsze czy gorsze?


Sonea wiedziała, że nauka w Gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie liczyła się z niechęcią, jakiej doznaje ze strony pozostałych nowicjuszy. Jej szkolnymi kolegami są synowie i córki najpotężniejszych rodów w królestwie, którzy zrobią wszystko, żeby poniosła klęskę - nie licząc się z kosztami. Niemniej przyjęcie opieki Wielkiego Mistrza Gildii może dla Sonei oznaczać jeszcze marniejszy los. Albowiem Wielki Mistrz Akkarin skrywa sekret znacznie czarniejszy niż jego szaty.

W tym tomie autorka opisuje naukę Sonei w Gildii oraz prześladowanie jej przez innych nowicjuszy. Inni uczniowie dokuczają jej tylko dlatego, że pochodzi ze slumsów i nie jest bogata. Według nich przyjęcie jej do Gildii jest obrazą dla Domów. Akkarin odkrywa tajemnicę Sonei, Rothena i Lorlena. Wielki Mistrz zostaje mentorem młodej dziewczyny i zakazuje jej kontaktów z dawnym opiekunem. Administrator, a potem Rothern proszą Dannyla o ruszenie w ślady podróży Akkarina – chcą poznać jego tajemnicę - gdzie nauczył się władać zakazaną magią.

W książce pokazana jest nietolerancja do osób niżej urodzonych, innej orientacji seksualnej – są to problemy naszego, współczesnego świata, z którym niektórzy się borykają. Akcja płynie szybko, chociaż nie zachwyca. Powtarzanie sytuacji z atakami Regina może być nużące. Autorka nie przybliża nam dlaczego chłopiec tak się zachowuje, jest po prostu płytki, brak mu osobowości, a może jest po prostu zazdrosny. Wątek Dannyla i Tayenda trochę opóźnia akcję, na początku trochę mnie denerwował, ale później zaczął mnie coraz bardziej wciągać. Zaś sam Akkarin, choć nie jest głównym bohaterem, w niektórych momentach może przerażać. Pojawia się coraz więcej tajemnic, które czytelnik pragnie poznać. Podróże do innych państw ukazują nam piękno krainy stworzonej przez autorkę. Tak jak w pierwszym tomie nie mogłam się oderwać od czytania. Koniec książki wręcz zachęca do sięgnięcia po kolejną część.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Trylogia Czarnego Maga #2: Nowicjuszka (org. Black Magician Trilogy #2: The Novice)
Autor: Trudi Canavan
Premiera: 18.04.2008 r.
Ilość stron: 650
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cena: 39,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway