Strony

09 maja 2012

Suzanne Collins - Igrzyska śmierci


"Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć Cię za wszelką cenę?"

 Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach - turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest to prawdziwa walka o przetrwanie... W dniu dożynek jej siostra - Prim zostaje wylosowana do wzięcia udziału w Igrzyskach, a Katniss bez wahania zamienia się z nią miejscami. Drugim trybutem z 12 dystryktu jest jej rówieśnik - Peeta Mellark, który w przeszłości uratował bohaterce życie od śmierci głodowej, podarowując jej bochenek chleba...

Książka wciąga od pierwszej strony, wręcz nie mogłam oderwać się od niej. Autorka ukazała niesamowity świat pełen grozy, walki o przetrwanie, ale również lojalności, miłości i przyjaźni. Pani Collins nie bała się opisywać brutalnych scen. W książce są momenty śmieszne, wzruszające i smutne (śmierć dwunastoletniej trybutki - Rue) dzięki temu czytelnik może bardziej wczuć się w sytuację. Katniss polubiłam od razu - nie jest słabą dziewczyną, nie użala się nad sobą, aby przeżyć i utrzymać rodzinę codziennie łamie prawo wymykając się do lasu za dystryktem ze swoim przyjacielem - Galem, gdzie polują. Podczas Igrzysk Głodowych wykazuje się ogromnym sprytem i pomysłowością, nie poddaje się łatwo, ponieważ obiecała rodzinie że wróci. Warunki do przeżycia na arenie nie są sprzyjające - strasznie zimne noce, niemożliwość rozpalenia ogniska co może sprowadzić innych trybutów, pułapki zastawiane przez Organizatorów i jej mentor Haymitch, który jest wiecznie pijany. Gdy pod koniec powieści Katniss razem z chłopakiem chcą popełnić samobójstwo - czym ratują sobie życie - nieświadomie sprzeciwiają się Kapitolowi, co może doprowadzić do wybuchy kolejnego powstania.

W książce ukazuje się również wątek miłosny, nie dominuje on jednak. Miłość między Katniss a Peetą z początku jest udawana, ale potem przeradza się w coś większego (ale to w dalszych tomach). 

Z miłą chęcią  mogę polecić tą książkę. Na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Jest wyjątkowa, po raz pierwszy spotkałam się z czymś takim. Autorka miała niesamowity pomysł na stworzenie tak oryginalnej książki. Denerwują mnie porównania do "Zmierzchu", przecież te dwie książki nie mają nic wspólnego.
Moja ocena: 6/6

Tytuł: Igrzyska śmierci (org. The Hunger Games)
Autor: Suzanne Collins
Premiera: 6.05.2009
Ilość stron: 350
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Cena: 29,90 zł
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway