Strony

09 maja 2012

Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga #1: Gildia MagówCo roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Główną bohaterką opowieści jest Sonea – dziewczyna pochodząca ze slumsów, która posiada magiczną moc, o której nie ma pojęcia. Gdy dochodzi do incydentu na ulicy, przerażona dziewczyna widzi śmierć niewinnego chłopca i jest przekonana, że magowie będą chcieli ją zabić kiedy tylko ją schwytają. Od tej pory Sonea wraz z przyjacielem – Cerym ukrywa się.

Od dawna pragnęłam przeczytać tą książkę, ale nie miałam czasu. Ostatnio znalazłam chwilkę i zabrałam się do lektury. Z każdą stroną książka wciągała mnie coraz bardziej. Kłopoty, intrygi, zdrady i tajemnice pojawiające się na każdym kroku nie pozwalają się od niej oderwać. Główna bohaterka nie jest słabą dziewczyną – potrafi kraść, włamywać się i walczyć dzięki temu przetrwała tyle czasu na ulicy. Aby zarobić na życie pomagała ciotce i wujowi w pracy. W krytycznych sytuacjach nie traciła zimnej krwi – broniła się do samego końca. Jej początkowa nieufność do Rothena jest zrozumiała – od dziecka myślała, że magowie to samo zło, a z czasem zaczęła go traktować jak ojca. Przypadkowe odkrycie tajemnicy Wielkiego Mistrza może sprowadzić na Soneę ogromne kłopoty.

Autorka wykreowała całkowicie nowy świat pełen magii. Egzotyczne kraje, dziwaczne stwory, języki, które pojawiają się w książce nadają jej pewien urok. Pojawiają się źli bohaterowie, a także ci dobrzy, chociaż ich starania nie zawsze uzyskują odpowiednie wyniki. Autorka „dawkuje” napięcie, nie przesadza z opisami, co sprawia że łatwo zapomnieć się w lekturze. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację tej książki. Polecam ją fanom fantastyki.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Trylogia Czarnego Maga #1: Gildia Magów (org. Black Magician Trilogy: The Magicians' Guild)
Autor: Trudi Canavan
Ilość stron: 520
Premiera: 19.10.2007 r.
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cena: 35,90 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway