Strony

14 lipca 2016

Rachel Cohn & David Levithan - Księga wyzwań Dasha i Lily
„W środku znajdziesz wskazówki. Jeśli chcesz je poznać, przewróć stronę. Jeśli nie – proszę, odłóż notatnik na półkę”.

Zainspirowana przez szczęśliwie zakochanego brata, szesnastoletnia Lily zostawia czerwony notatnik pełen wyzwań na ulubionej półce w swojej ulubionej księgarni. Notes czeka na odpowiedniego chłopaka, który odważy się podjąć grę. Ciekawski, ironiczny, lekko cyniczny Dash nie boi się zagadek - księga wyzwań staje się dla niego tak potrzebną odskocznią od codzienności. Dash i Lily urządzają podchody na wielką skalę – szukają notesu (i siebie) po całym Manhattanie. Podczas gry zaczyna rodzić się uczucie. Tylko czy na żywo zrobią na sobie równie dobre wrażenie, co na papierze? To spotkanie może okazać się największym wyzwaniem!

„Nawet jeśli istnieje modlitwa taka, jak w książce, to chcę wierzyć, że bez względu na wszystkie znaki, które świadczą wbrew, każdy z nas ma szansę trafić na osobę mu przeznaczoną. Kogoś, kto będzie spędzał z nami Boże Narodzenie, zestarzeje się u naszego boku i pójdzie z nami na spacer do Central Parku. Kogoś, kto nie będzie nas oceniał, ani jeśli czasem powiemy „włanczać” zamiast „włączać”, ani jeśli czasem nasz idiolekt wyjdzie poza ramy przyjętych konwencji w bardziej kreatywny sposób.”

Lubię książki, które zawierają humor i pozytywnie zakręconych bohaterów, a ta po opisie taka wydawała się być, więc z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę duetu Rachel Cohn i Davida Levithana „Księga wyzwań Dasha i Lily”.

Powieść napisana jest z perspektywy dwójki bohaterów Dasha i Lily. Za kreację Dasha odpowiadał David Levithan, a za Lily – Rachel Cohn. Dziewczyna to bardziej szara myszka, która kocha czytać powieści, jednak za namową starszego brata postanawia trochę się pobawić i zostawia w ulubionej księgarni czerwony notes, zawierający dziwne wyzwania. Do zabawy dołącza się Dash – chłopak nic nie wie o tajemniczej Lily, ale zaciekawiony, brnie dalej w zabawę. Notes staje się także polem do różnego rodzaju wyznań obu postaci. Autorzy bardzo dobrze wykreowali każdego bohatera. Zarówno Dasha jak i Lily idzie polubić i zżyć się z nimi.

Książka zawierała ogromną ilość humoru, a jeden fragment przyprawił mnie o ból brzucha ze śmiechu (ach ten Święty Mikołaj). Muszę przyznać, że autorzy mieli świetny pomysł na fabułę i późniejsze wyzwania, które każde kolejne było bardziej kreatywne. Powieść czyta się niezwykle szybko i lekko. Niby akcja dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale nie trzeba jej czytać zimą. Z żalem rozstawałam się z bohaterami, a tu okazuje się, że będzie dalsza część, po którą z przyjemnością sięgnę.

„Ludzie, którzy są dla nas ważni, pozostawiają w nas ślady. Niektórzy zostają z nami dłużej, inni przychodzą i odchodzą, ale tych śladów nie da się zatrzeć – i dobrze. To dzięki nim dojrzewamy, dochodzimy do pełni człowieczeństwa.”
Moja ocena: 4/6

Tytuł: Księga wyzwań Dasha i Lily
Tytuł oryginalny: Dash & Lily’s Book of Dares
Seria: Dash & Lily #1
Autor: Rachel Cohn & David Levithan
Premiera: 18.11.2015r.
Ilość stron: 308
Wydawca: Wydawnictwo Bukowy Las
Cena: 34,90 złKsięga wyzwań Dasha i Lily | The Twelve Days of Dash and Lily

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway