Strony

09 grudnia 2012

Veronica Roth - Niezgodna"(...) Ci, którzy chcą władzy i ją osiągają, żyją w ciągłym strachu, że ją stracą."

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.

Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.
U.K.

"Uznajemy zwyczajne akty męstwa, odwagę która każe jednej osobie stanąć w obronie drugiej."

„Niezgodna” to pierwsza część trylogii autorstwa Veroniki Roth. Książka porównywana jest do „Igrzysk Śmierci” Suzanne Collins, ale to nie do końca prawda. Można odczuć pewne podobieństwa, ale Veronica Roth wykreowała zupełnie nowy świat.

„Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.”

Główna bohaterka książki – Tris – to narratorka, więc całą historię poznajemy z jej perspektywy. Dziewczyna kocha swoją rodzinę, ale też wie, że musi wybrać dla niej samej to co najlepsze. Z wyglądu nie wydaje się być silna i odważna, ale to tylko pozory. Tris targają wyrzuty sumienia, czy dobrze postąpiła. Dziewczyna zastanawia się też, kim tak naprawdę jest. Moim sercem zawładnął Cztery. Chłopak w swoim życiu przeszedł wiele, ale nie poddał się. Reszta bohaterów też jest dobrze wykreowana.

„Nie poddam się, niech ten ktoś, kto patrzy na mnie przez kamerę, widzi, że jestem odważna. Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci.”

W społeczności pomiędzy frakcjami dochodzi do spięć. Jest duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do wojny. Kto tym wszystkim kontroluje, kto pragnie władzy?

Dania
"Bezinteresowność i odwaga nie tak bardzo się różnią."

Książka nie jest brutalna, ale występuje dużo scen walki i krwi. Pochłonęłam ją w jeden wieczór, nawet nie wiem kiedy. Lekki styl pisania, ciekawe opisy, dobrze wykreowani bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się szybko. Tylko jest takie drobne pytanie gdzie podziało się prawie sto stron? Oryginalna wersja ma 457 a polska tylko 352, więc mam nadzieję, że dużo nie wycięto z historii. Z miłą chęcią sięgnę po drugą część. Za granicą wyszła jeszcze krótka historia powiązana z „Niezgodną”  pod tytułem: „Free Four: Tobias Tells the Story”. Znając polskie wydawnictwa nie zostanie ona przetłumaczone na język polski, ale można ją przeczytać po angielsku (jak ktoś zna) bo nie jest długa. I jeszcze jedno „Niezgodna” zostanie zekranizowana i wejdzie do kin prawdopodobnie w marcu 2014 roku. Już teraz toczą się walki kto zagra Cztery :).
Inne okładki:
Francja
USA


Trailer książki:Moja ocena: 5/6

Tytuł: Niezgodna (org. Divergent)
Autor: Veronica Roth
Premiera: 20.03.2012r.
Ilość stron: 352
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Cena: 37,80 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway