Strony

12 grudnia 2012

Veronica Roth - Zbuntowana "(...) ale jak każdy, mają w sobie dobro i zło; ani tylko dobro, ani całkiem zło."

Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć…

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest NIEZGODNY – i musi być wyeliminowany...

Dzień, kiedy szesnastoletnia Tris dokonała wyboru, powinien zostać uczczony świętowaniem przez frakcję, do której przystąpiła – jednej z pięciu, jakie istnieją w zniszczonym katastrofą Chicago. Zamiast tego zakończył się tragedią. Przejście z Altruizmu do Nieustraszoności zburzyło jej świat, pozbawiło rodziny, zmusiło do ucieczki, ale i połączyło z Tobiasem – Nieustraszonym o stalowych oczach.

Od tamtej chwili walka frakcji przerodziła się w otwartą wojnę. A podczas wojny trzeba stanąć po jednej ze stron. Wybory są jeszcze bardziej dramatyczne – i jeszcze bardziej nieodwołalne. Zwłaszcza dla Tris, NIEZGODNEJ, która wciąż zmaga się z natrętnymi pytaniami o konsekwencje swojej decyzji, z żalem i wyrzutami sumienia, swoją tożsamością i lojalnością, polityką i miłością. Lecz wstrząsające nowe odkrycia i zmieniające się sojusze sprawią, że musi ujawnić prawdę o sobie. Nawet jeśli miałaby stracić wszystko. A żeby ocalić tych, których kocha, musi złamać niewzruszone reguły swojego bezwzględnego świata...


USA
„- Czasem – mówi Tobias, obejmując mnie ramieniem – ludzie po prostu chcą się czuć szczęśliwi, nawet jeśli to złudzenie.”

„Zbuntowana” to drugi tom trylogii „Niezgodna” autorstwa Veroniki Roth. Muszę przyznać, że ta część wciągnęła mnie bardziej niż pierwsza. Mnóstwo akcji, pełnych dynamizmu i napięcia scen sprawiają, że książkę „połyka się” jednym tchem.

"Strach jest potężniejszy niż ból."

Historia zaczyna się chwilę po tym jak skończyła się w „Niezgodnej”. Wybucha wojna pomiędzy frakcjami. Przywódcy Erudycji pragną objąć kontrolę nad całym miastem. Tris ciągle targają wyrzuty sumienia, po tym jak zabiła Willa. Dziewczyna musi walczyć o przetrwanie, gdyż niektórzy pragną jej śmierci. Tris zostaje zdradzona przez osobę, po której najmniej się tego spodziewa. Nastolatka ta poświęci własne życie w słusznej sprawie nie oczekując nagrody. Coraz więcej dowiadujemy się o Cztery – jego rodzinie i przeszłości.

"(...) czasem, gdy człowiek chce prawdy, musi jej zażądać."

UK
Warto przeczytać kontynuację „Niezgodnej” aby zobaczyć, co dokładnie autorka miała na myśli. Wyłania się pełniejszy obraz wykreowanego świata. Coraz lepiej poznajemy jego zasady. Można też zauważyć, że to co idealne zewnątrz, po głębszym zbadaniu okazuje się kłamstwem. Nie warto ufać pozorom. Pełna tajemnic historia wciąga bez reszty. Nie zdradzę więcej, bo zepsuło by to efekt zaskoczenia. Cieszę się, że zakupiłam tą pozycję (była w promocji w Empiku :D). I znowu pojawia się pytanie jak w poprzedniej części: gdzie te brakujące strony? Może czcionka mniejsza? Chyba, aby się przekonać trzeba przeczytać w oryginale. Jest wiele opisów porównujących trylogię „Niezgodna” do „Igrzysk Śmierci” Suzanne Collins. Piszą o „detronizacji” tych drugich przez Veronice Roth, ale tak naprawdę nic nie jest w stanie pobić historii o Katniss. Książka warta przeczytania. Już nie mogę doczekać się na trzecią część. Polecam.

Trailer książki:


Moja ocena: 6/6

Tytuł: Zbuntowana (org. Divergent #2: Insurgent)
Autor: Veronica Roth
Premiera: 16.10.2012r.
Ilość stron: 384
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Cena: 37,80 zł

1 komentarz:

  1. Nie czytałam jeszcze ,,Niezgodnej" , więc co mi do ,,Zbuntowanej" ;) ale jak widzę warto :3

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway