Strony

25 sierpnia 2013

Cormac McCarthy - Droga

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki - to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich - świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich - wciąż tląca się miłość…


Może zawsze trzeba być czujnym? Skoro kłopoty pojawiają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy, to może należy się ich spodziewać przez cały czas.”

Ojciec z synem przemierzają zniszczoną Amerykę pragnąc dostać się na cieplejsze południe, gdyż zbliża się zima. Prawie nic nie wiemy o głównych bohaterach. Nie mamy pojęcia ile mają lat, skąd pochodzą, jakie wiedli życie przed końcem świata. Mężczyzna musi zadbać o schronienie, jedzenie i wodę oraz bezpieczeństwo swoje i dziecka. Czasami wspomina to co było przedtem, bardzo tęskni za zmarłą żoną. Chłopiec jest bardzo wrażliwy ma krzywdę ludzi, których spotykają na drodze, pomimo tego, że urodził się już w martwym świecie.

Książka jest bardzo przygnębiająca. Zostało ukazane co katastrofa potrafi zrobić z człowiekiem, jak w takim momencie zapominamy o swoim człowieczeństwie. Bohaterowie nie posiadają imion. Nie wiemy co stoi za zagładą świata opisaną w książce. Opowieść o skazanej na porażkę wędrówce silnie wpływa na wyobraźnię. Cormac McCarthy opisał niezwykle pięknym, bardzo żywym językiem historię mężczyzny i chłopca. Nareszcie koniec świata bez żadnych kosmitów czy zombie. Opowieść przepięknie dopełnia film z 2009 roku.

Zapominamy to, co chcemy pamiętać, a pamiętamy to, o czym chcielibyśmy zapomnieć.”

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Droga (org. The Road)
Autor: Cormac McCarthy
Premiera: 6.03.2008r.
Ilość stron: 268
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Cena: 32,90 zł


Zwiastun filmu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway