Strony

15 sierpnia 2013

Nicholas Sparks - Pamiętnik

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

"Poeci często opisują miłość jako uczucie, nad którym nie możemy zapanować - ciągnął - które bierze górę nad logiką i zdrowym rozsądkiem. Właśnie coś takiego mi się przytrafiło. Nie zamierzałem się w tobie zakochiwać, a ty z pewnością nie planowałaś, że zakochasz się we mnie."

Noah Calhoun i Allie Nelson poznali się gdy on miał siedemnaście a ona piętnaście lat. To było przepiękne lato, które minęło strasznie szybko i zakochani zostali rozdzieleni na prawie piętnaście lat. Teraz znów się spotykają. Allie przyjeżdża do New Bern aby poinformować Noaha, że wychodzi za mąż. Jednak zanim dziewczyna wyjedzie obydwoje zakochują się w sobie ponownie i spędzają kolejne miłe chwile. To co się wydarzyło poznajemy już po ponad pięćdziesięciu latach od oryginalnych wydarzeń. Historię opowiada sam Noah, który wraz ze swoją żoną znajdują się w domu opieki. Tam starszy mężczyzna czytaj jej tytułowy pamiętnik. Bohaterowie bardzo różnią się od siebie. Są jak ogień i woda. Ona bardzo pewna siebie, on cichy i nieśmiały. Łączy ich jedno: oboje posiadają dusze artysty.

"Rozstanie boli tak bardzo dlatego, że nasze dusze stanowią jedno. Może zawsze tak było i może na zawsze tak pozostanie. Może przed tym wcieleniem żyliśmy po tysiąc razy i w każdym życiu siebie odnajdywaliśmy. I może za każdym razem z tego samego powodu nas rozdzielano."

„Pamiętnik” to niesamowita historia o sile i potędze miłości a także o życiu. Nicholas Sparks pisze przepiękne książki, a ta jest jego debiutem. Może tutaj idealizuje miłość przez co robi się bardzo „słodko”, ale mnie to zupełnie nie przeszkadzało. Opowieść o Noah i Allie jest bardzo wzruszająca. Czytało się ją niesamowicie szybko. Nicholas Sparks pokazuje, że miłość jest w stanie przetrwać wszystko: lata rozłąki czy bardzo ciężką chorobę. Czytając jego książki nie mogę uwierzyć, że napisał je mężczyzna. Cóż pozory mylą. „Pamiętnik” posiada swoją kontynuację, po którą z przyjemnością sięgnę. Został on również zekranizowany w 2004 roku z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem w rolach głównych.

"Kiedy człowiek się zakochuje, jego życie nieodwracalnie się zmienia i choćby nie wiedzieć jak się próbowało, to uczucie nigdy nie zniknie. (...) I cokolwiek byś zrobił, zostanie z tobą. Na zawsze. " 

Moja ocena: 5+/6

Tytuł: Pamiętnik (org. The Notebook)
Autor: Nicholas Sparks
Premiera: I wydanie 2000r.
Ilość stron: 208
Wydawca: Wydawnictwo Albatros
Cena: 34,90 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway