Strony

05 listopada 2016

Gayle Forman - Ten jeden dzień



Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Okazuje się jednak, że wystarczy jeden dzień, a wszystko może się zmienić. Ostatniego dnia swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Willem różni się od Allyson pod każdym względem. Kiedy jednak namawia ją, aby zmieniła swoje plany i pojechała z nim do Paryża, Allyson zgadza się… Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i romansu, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre…

„- Naprawdę uważasz, że to tak działa? Że życie może się zmienić ot tak, po prostu?
- Myślę, że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy, ale jeśli nie staniesz im na drodze, to cię ominą. Podróżując, ustawiasz się na ich kursie. Nie zawsze jest wspaniale. Czasem kończy się okropnie. Ale czasami…”

Miałam już szansę zaznajomić się z twórczością Gayle Forman poprzez dwie jej powieści, a mianowicie „Jeśli zostanę” i „Zawsze stanę przy tobie”. Jednak muszę to przyznać tu i teraz, że „Ten jeden dzień” jest jej najlepszą powieścią jaką do tej pory czytałam.

Główną bohaterką i zarazem narratorką książki jest Allyson. To dziewczyna, której życie kontrolują na każdym kroku rodzice. Pomimo tego, że jest pełnoletnia, to właśnie oni wysyłają ją na „podróż życia” po największych miastach Europy. Alysson pod wpływem różnych osób zaczyna się zmieniać – i to na lepsze – a także staje się niezależna. Willem to chłopak który ucieka przed swoją przeszłością. Wierzy, że wszystko jest dziełem przypadku. Nie dało się nie polubić tej dwójki. Ich przygody i przekomarzanie się powodowało, że na mojej twarzy ciągle widniał uśmiech.

Gayle Forman pisze bardzo lekko, przez co niezwykle szybko czyta się jej książki i tak było również tym razem. Ciągle zastanawiałam się co się wydarzy, czy Allyson i Willem się odnajdą i będą będą razem. Nie mogłam trochę nie powyzywać ponieważ autorka zakończyła książkę w takim interesującym momencie. „Ten jeden dzień” to powieść głównie o miłości, ale także o tym czy mamy wpływ na to co robimy. Polecam!

„Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia.”


Moja ocena: 5/6

Tytuł: Ten jeden dzień
Tytuł oryginalny: Just One Day
Seria: Ten jeden dzień/Just One Day #1
Autor: Gayle Forman
Premiera: 1.07.2015r.
Ilość stron: 384
Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Cena: 34,90 zł



Ten jeden dzień | Ten jeden rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway