Strony

30 października 2016

Gayle Forman - Zawsze stanę przy tobieBrit jest niepokorna i czasami pakuje się w kłopoty. Mimo to nie może zrozumieć, dlaczego ojciec i macocha oddają ją do Red Rock, ośrodka terapeutycznego, gdzie rzekomo leczy się zbuntowane nastolatki. Teraz jej życie spoczywa w rękach terapeutek o niedostatecznych kwalifikacjach, twardziela Szeryfa oraz okrutnej psycholog. Nikt nie zdoła przetrwać samotnie – lecz komu zaufać w miejscu, gdzie nagradzane jest donoszenie na koleżanki? Na szczęście Brit poznaje V, Bebe, Marthę oraz Cassie – cztery dziewczyny, dzięki którym może uda jej się nie oszaleć. Razem starają się zachować zdrowy rozsądek, by życie w Red Rock nie zmieniło się w ostateczny koszmar.

„Wtedy zrozumiałam, że posiadanie kogoś, kto stoi po twojej stronie, wcale nie jest takie oczywiste. To coś szczególnego - i może nam zostać odebrane.”

„Zawsze przy tobie stanę” to moje drugie spotkanie z Gayle Forman. Ciekawa byłam, co tym razem napisała autorka „Jeśli zostanę”.

Główną bohaterką jest nastoletnia Brit. Dziewczyna farbuje włosy na fioletowo, a także gra w zespole rockowym – i to są chyba jej największe przewinienia, bo naprawdę nie mogłam znaleźć żadnego innego powodu na to, by nastolatka znalazła się w takim ośrodku. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – w Red Rock znajduje nowych przyjaciół. Brit idzie polubić – za to, że się nie poddaje w walce, że tak naprawdę jest silną postacią, chociaż potrafi wybuchnąć płaczem – no ale kto w takiej sytuacji nie płakałby?

Gayle Forman pokazuje, że tak naprawdę niektóre ośrodki terapeutycznie nie pomagają znajdującym się w nich ludziom, a wręcz im szkodzą. Byłam także w szoku czytając z jakich pobudek ojciec oddał własne dziecko w takie ręce – jak dla mnie wystarczyłaby zwykła rozmowa pomiędzy rodzicem a córką. Świetnie czytało mi się fragmenty, które opisywały przygody całej 5. Prosta opowieść o przyjaźni, o tym jak ważna jest rodzina w dorastaniu, a także o pierwszej miłości. Książkę czytało mi się niezwykle szybko i z ogromnym zainteresowaniem pomimo tego iż jest skierowana dla trochę młodszych czytelniczek. Na pewno sięgnę po inne powieści tej autorki.


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Zawsze stanę przy tobie
Tytuł oryginalny: Sisters in Sanity
Seria: ---
Autor: Gayle Forman
Premiera: 13.04.2016r.
Ilość stron: 272
Wydawca: Nasza Księgarnia
Cena: 26,90 zł

1 komentarz:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway