Strony

03 kwietnia 2013

Jess Rothenberg - Po Tamtej Stronie Ciebie i MnieŻycie Brie jest doskonałe: wspaniała rodzina, najlepsze przyjaciółki i chłopak, o jakim marzy każda dziewczyna. Ale dzień przed swoimi szesnastymi urodzinami słyszy od Jacoba straszne słowa: „Nie kocham cię”.

Nieważne, że ma wiele innych powodów do szczęścia. Nieważne, że jej ojciec jest sławnym kardiologiem. Nic nie może zapobiec temu, co ma nastąpić: z rozpaczy Brie pęka serce – dosłownie...

Lecz jej pęknięte serce jest nadal pełne emocji: żalu za tym, co straciła, wściekłości na cały cholerny świat, tęsknoty za tymi, których kocha, bólu, kiedy patrzy z tamtej strony na to, jak jej śmierć zmieniła ich życie.

A jeśli mogłaby wrócić – na jeden dzień? Czy zdołałaby coś zmienić?

Patrick – przewodnik Brie, który jest po tamtej stronie o wiele dużej niż ona – ostrzega ją, jak wysoka jest cena takiego powrotu...

Czy można zacząć życie od nowa? Czy trzeba spojrzeć na nie z drugiej strony, by pojąć, co jest w nim dobre, a co złe? Czy można naprawić błędy, zrozumieć tych, których się kocha, i wybaczyć - im i sobie? I co trzeba poświęcić, by móc znów kochać?

A może to miłość wskazuje nam zawsze najlepszą drogę?


"Ale prawda jest taka, że przyjaciele pojawiają się w naszym życiu i znikają jak modne dodatki - w jednym sezonie są, w następnym już ich nie ma."

Główną bohaterką książki jest Brie. Poznajemy ją tuż po jej śmierci, gdy jest w stanie zawieszenia. Dziewczyna obserwuje życie swoich bliskich, kiedy jej już nie ma na świecie. Odkrywa tajemnice swoich bliskich, które czasami ją ranią. Dziewczyna dopiero po śmierci tak naprawdę zaczyna wieść prawdziwe życie: czyje nienawiść do swojego chłopaka, smutek, a także radość i prawdziwą miłość. Zaczyna rozumieć pewne rzeczy i stopniowo dojrzewać. Jest nawet gotowa ponownie umrzeć, aby ratować bliską jej osobę. W świecie „pomiędzy” spotyka Patricka, który staje się jej przewodnikiem. Chłopak jest już tam od pewnego czasu. Razem odwiedzają przeróżne miejsca. Kim tak naprawdę jest Patrick? Jaką rolę on odegra w życiu po życiu Brie?

"Problem w tym, że czasem słowa są jak strzały. Kiedy je wystrzelisz, nie ma już odwrotu."

„Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie” to debiutancka i jak na razie jedyna książka Jess Rothenberg. Autorkę do napisania książki o takiej tematyce zainspirował artykuł w jednej z gazet. Czy serce człowieka może naprawdę pęknąć? Jak się okazuje tak, może. Pierwszoosobowa narracja książki sprawiła, że czułam się tak jakbym znajdowała się obok Brie. Śmiałam się i płakałam, razem z bohaterami przeżywałam ich wzloty i upadki. Każdy rozdział rozpoczynał się fragmentem tekstu piosenki miłosnej (wykonawcę i tytuł można było znaleźć na końcu w rozdziale „Dyskografia”). Autorka porusza ważne sprawy takie jak przyjaźń czy lojalność, ale w książce można znaleźć również i humor. Książka zawiera uniwersalne wartości. Dużym plusem są bardzo dobrze prowadzone dialogi i bohaterowie. Powieść bardzo mocno wciąga, nawet nie zauważyłam kiedy czytałam ostatnie zdanie. Żałuję, że tak szybko się skończyła.

 
"Problem w tym, że w zakochaniu nie ma absolutnie nic fajnego. O nie. Na ogół dostajesz od tego mdłości i obłędu, panikujesz i denerwujesz się, że cała historia skończy się katastrofą i zrujnuje ci życie."


Moja ocena: 5/6

Tytuł: Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie (org. The Catastrophic History of You and Me)
Autor: Jess Rothenberg
Premiera: 31.05.2012r.
Ilość stron: 416
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Cena: 37,80 zł


2 komentarze:

 1. Mam dość odmienne uczucia względem tej książki (recenzja na moim blogu), ale wiadomo, każdemu podoba się co innego:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się podobała. Może to dlatego, że jest odmienna od tych innych książek o wampirach i wilkołakach, których tak teraz dużo na rynku...

   Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway