Strony

12 czerwca 2013

Asa Larsson - W ofierze Molochowi

Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje bestialsko zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliskim lesie. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.
Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dziwnych okolicznościach zmarli prawie wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, a ojciec śmiertelnie potrącony przez nieznanego kierowcę.
To nie może być zwykły przypadek.
Rusza śledztwo, którym kieruje prokuratorka Rebeka Martinsson. Podstępem dochodzenie odbiera jej jednak cyniczny karierowicz, prokurator Carl von Post, który robi wszystko, by pojawić się na pierwszych stronach gazet. Rebeka, wściekła, sama udziela sobie urlopu i… zaczyna szukać mordercy na własną rękę. Tymczasem chłopiec też jest w niebezpieczeństwie. Fatum z przeszłości odżywa.Moloch to jeden ze średniowiecznych bożków, któremu składało się ofiary z dzieci, a ten w zamian dawał bogactwo. Co on ma wspólnego z całą powieścią? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Główna bohaterka, Rebeka, wykazuje się niezwykłym sprytem i bystrością umysłu. Nie daje się przełamać ani zastraszyć swoim współpracownikom czy przełożonym. Wie, że jest dobrą prokuratorką i dzięki temu ma wysoką samoocenę. Rebeka ma chłopaka, który również jest po studiach prawniczych, ale mieszka on w stolicy Szwecji. Ich relacje nie są za dobre.

Zostajemy wciągnięci w mroźny świat Kiruny na północy Szwecji. Autorka przeplata ze sobą wydarzenia z teraźniejszości oraz te z czasów pierwszej wojny światowej. Aby dokładnie zrozumieć wydarzenia ze współczesności, musimy poznać dokładnie historię młodej nauczycielki Eliny Pattersson. Obie są bardzo ciekawe. Autorka trochę przedłużała akcję powieści poprzez wplatanie dosyć długich wątków z życia bohaterów. Książkę czytało się bardzo szybko i lekko. Autorka potrafiła zaciekawić swoją opowieścią, do ostatnich stron nie wiemy jakie są motyw i sprawca całej zbrodni. W szczególności pokochałam jednego z bohaterów: Kristera. Pomimo tragicznego pożaru, w którym został oszpecony, tryska pogodą ducha. Trochę ciężkie dla mnie były niektóre imiona czy inne nazwy, gdyż pochodzą z języka szwedzkiego. To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i na pewno sięgnę po kolejne jej książki.
Moja ocena: 4/6Tytuł: W ofierze Molochowi (org. Till offer At Molok)

Seria: Rebecka Martinsson #5

Autor: Asa Larsson

Premiera: 23.01.2013r.

Ilość stron: 400

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34,90 zł1 komentarz:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway