Strony

17 czerwca 2013

Kendare Blake - Anna we krwi

Ojciec chłopaka został w makabryczny sposób zamordowany przez ducha, którego sam miał uśmiercić. Teraz, uzbrojony w sztylet athame, Cas podróżuje po całym kraju ze swoją matką-czarownicą i potrafiącym wyczuć obecność zjaw kotem. Razem śledzą wątki lokalnych legend, próbując wyplenić co bardziej niebezpieczne upiory ze świata. Gdy przybywają do kolejnego miasta w poszukiwaniu ducha nazywanego przez mieszkańców Anną we Krwi, Cas nie spodziewa się niczego odbiegającego od normy: chce zjawę wyśledzić, zdybać, zabić. Zamiast tego spotyka obłożoną klątwą dziewczynę, istotę z jaką nigdy przedtem się jeszcze nie mierzył.


Miej nadzieję na najlepsze, przygotuj się na najgorsze.”

Cas ma siedemnaście lat i nie jest zwykłym nastolatkiem. W jego żyłach płynie krew wielkich pogromców duchów. Dzięki swojemu sztyletowi jest prawie niepokonany. Chłopak nie ma przyjaciół, gdyż ciągle się przeprowadza. Gdy Cas przeprowadza się z matką do małego kanadyjskiego miasteczka, aby zapolować na kolejnego ducha, Annę we krwi, wszystko się zmienia. Tam poznaje Thomasa i Carmel z którymi się zaprzyjaźnia. Po wstępnych badaniach okazuje się, że to nie jest zwykła zjawa. Cas próbuje również znaleźć ducha, który zabił jego ojca, aby się zemścić. Siedemnastolatek nie uważa się za bohatera i nie lubi jak jest tak nazywany. Carmel to najładniejsza i najbardziej popularna dziewczyna w szkole. Dzięki niej chłopak chce się dowiedzieć wszystkiego o Annie. Thomas to telepata. Na początku Cas nie chce mieć z nim nic wspólnego, ale potem zmienia zdania. Thomas od zawsze podkochuje się w Carmel, ale myśli że nie ma u niej szans. Anna to duch, który od ponad pięćdziesięciu lat zabija w pewnym domu. Dlaczego? Kim tak naprawdę okaże się zjawa?

"Morderstwa nie dzieją się przypadkiem."

Do „Anny we krwi” ciągnęło mnie już od dłuższego czasu, ale jakoś zawsze zaczynałam czytać coś zupełnie innego. Gdy sięgałam po tą książkę stwierdziłam, że na pewno główny bohater zakocha się w zjawie. Czy to się wydarzyło? Przekonajcie się sami. Autorka w ciekawy sposób opisała duchy: każdy je może zobaczyć czy usłyszeć, ale nie każdy nie może je zabić, a one same są dosyć niebezpieczne. Książka zawiera momenty dosyć drastyczne i krwawe, więc nie jest przeznaczona dla takich młodych czytelników. Gdy odkrywamy prawdę o tym, co tak naprawdę stało się z Anną i kto ją zamordował, możemy przeżyć niemały szok. Ja osobiście nie mogłam wyjść ze zdziwienia jak okrutni potrafią być osoby dla nas bliskie i jaka drobnostka może doprowadzić do tragedii. Książkę czytało się bardzo szybko ze względu na jej lekki język i zawarty w nim humor. Momentami akcja zwalniała i trochę się dłużyła, ale zapominałam o tym, gdy tylko zaczęło się coś dziać. Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, każdy ma inny charakter. Okładka książki została naprawdę świetnie dobrana do treści.
"(...) niektóre rzeczy powinny pozostać tajemnicą."

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Anna we krwi (org. Anna Dressed In Blood)
Autor: Kendare Blake
Premiera: 12.04.2012r.
Ilość stron: 320
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 34,00 zł

3 komentarze:

 1. Ta książka kiedyś bardzo mnie ciekawiła, ale teraz trochę przeszła mi na nią ochota :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to jakoś o niej zapomniałam, gdy do rąk wpadło mi "Delirium" Lauren Oliver :D

   Usuń
 2. Fantastyczna książka bardzo polecam. Zaciekawił mnie tytuł i okładka, postanowiłam, a kupie. Akurat trafiłam w matrasie na promocje. Zapłaciłam chyba 25 zloty. I nie żałuje. Książka, po prostu rewelacja. Już z pięć razy przeczytałam i nie mogę doczekać się następnych część, gdy tylko wyjdą na sto procent kupie ! <3

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway