Strony

21 czerwca 2013

Marian Keyes - Wakacje Rachel

 Rachel Walsh żyje zbyt szybko i w końcu nie wytrzymuje narzuconego sobie tempa. Manhattan to niebezpieczne miejsce dla młodej Irlandki ze skłonnością do uzależnień.
W rezultacie Rachel ląduje na oddziale intensywnej terapii, traci pracę i ukochanego mężczyznę. Kiedy troskliwa rodzina ściąga ją do domu i kieruje do słynnej irlandzkiej kliniki odwykowej zwanej Klasztorem, Rachel jest pełna nadziei. Liczy na wspaniałe masaże i spotkania. Jednak zamiast przyjemności czeka ją długotrwała terapia, poznaje prawdę o sobie. W dodatku spotyka kogoś, kto kobiet jak ona: mężczyznę, z którym ma ochotę związać się na stałe...

Rachel to dwudziestosiedmioletnia Irlandka, która żyje w Nowym Jorku. Mieszka razem ze swoją najlepszą przyjaciółką. Uwielbia imprezy i przez to często opuszcza i zmienia pracę. Dla Rachel najważniejszy jest wygląd czy stan majątkowy, więc próbuje przypodobać się nowojorskiej elicie. Pomimo tego, że udaje jej się zdobyć naprawdę cudownego chłopaka, zaniedbuje go i zdradza. Gdy ląduje w szpitalu na płukaniu żołądka, jej rodzina nie ma zbyt dużego wyboru i decyduje się wysłać ją do ośrodka odwykowego, znanego jako Klasztor. Rachel myśli, że odwyk to będą wakacje, a tym miejscu będzie spotykać same gwiazdy, chodzić na siłownię i masaże czy w inny sposób się relaksować. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna...

„Wakacje Rachel” na początku trochę mnie nudziły, a bohaterka irytowała. Lecz, gdy przerzucałam kolejne strony i poznawałam prawdziwą Rachel, coraz bardziej jej historia mnie wciągała. Poznajemy historię osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu czy jedzenia. Dzięki narracji pierwszoosobowej obserwujemy historię z punktu widzenia osoby skłonnej do zażywania różnych używek, więc ta relacja nie jest subiektywna, gdyż chory widzi wszystko zupełnie inaczej. Prawdę poznajemy dzięki wypowiedziom jej najlepszej przyjaciółki i chłopaka. Obserwujemy zmagania osób chorych w ich walce o wyleczenie i wyjściu na prostą. Jest to długa i żmudna droga, jednak niektórzy nie poddają się łatwo, nie tracą dobrego humoru. Za każdym uzależnieniem kryje się jego przyczyna, jedna bardziej drastyczna a druga mniej. Autorka pokazała jak przez uzależnienie można stracić wszystko: przyjaciół, ukochanego i pracę. Lekki język sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Postacie zostały stworzone tak jakby były żywe. Powieść jest warta przeczytania, gdyż można z niej wiele wywnioskować.

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Wakacje Rachel (org. Rachel’s Holiday)
Seria: Rodzina Walsh #2 (org. Walsh Family #2)
Autor: Marian Keyes
Premiera: 27.04.2007r.
Ilość stron: 624
Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga
Cena: 37,00 zł2 komentarze:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway