Strony

08 listopada 2013

Carrie Ryan - Śmiercionośne fale

W świecie, po którym wciąż krążą hordy ogarniętych niewysłowionym głodem martwych, każda czynność podporządkowana jest względom bezpieczeństwa. Otoczeni przez śmierć ludzie muszą niejedno poświęcić, by przetrwać. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, by utracić wszystko… Czy wybierając wolność da się przeżyć? Czy miłość może pokonać śmierć?


Mój brat powiedział kiedyś, że jeśli jesteś gotowa o kimś zapomnieć i nie walczysz o niego, tak naprawdę nigdy go nie kochałaś.”

Mary – główna bohaterka pierwszego tomu dociera do oceanu. Okazuje się, że żyją tam ludzie. Czemu Siostrzeństwo tyle czasu okłamywało wszystkich mieszkańców wioski? Jednak główną bohaterką książki jest nastoletnia Gabrielle, która razem z matką mieszka w latarni. Dziewczyna wiodła względnie bezpieczne życie – jej miasteczko przed Mudo ochrania Bariera, za której przekroczenie grozi bardzo surowa kara. Pewne wydarzenia doprowadzają do tego, że Gabry w ciągu jednej nocy traci prawie wszystko. Nie mając pojęcia kim jest i jaka jest jej przeszłość ryzykuje wszystkim. Gabrielle jest zupełnie inna od swojej matki – boi się wszystkiego, ale nawet pomimo swojego strachu potrafi zrobić odważne rzeczy. Czy poradzi sobie po drugiej stronie Bariery?

Jednak ziemia dalej się obraca, fale uderzają o brzeg, a lampa latarni wciąż uparcie przeczesuje okolicę. Nic nie zatrzyma się tylko dlatego, że ja tego chcę. Tylko dlatego, że się pogubiłam.”

„Śmiercionośne fale” to drugi tom trylogii, którego akcja rozgrywa się w świecie opanowany przez zombie. Pierwsza część podobała mi się, ale ta była o wiele lepsza. Tak jak i w pierwszym tomie znowu mamy do czynienia z trójkątem miłosnym. Mam wrażenie, że autorom to się chyba nigdy nie znudzi. Świetnie wykreowane postacie, a szczególnie te męskie. Sporo tu emocji i silnych uczuć oraz ciężkich wyborów. Akcja płynie wartko i jest dynamiczna - nie sposób się nudzić. Dostajemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące pierwszej części. Pomimo tego, że jest to zupełnie inna historia, lepiej wpierw zapoznać się z pierwszym tomem, gdyż będziemy mieli o wiele większe pojęcie o otaczającym nas świecie wykreowanym przez autorkę. Język jest przyjemny i bez żadnych ozdobników przez co czyta się niesamowicie szybko. Piękna i romantyczna historia, ale zarazem przerażająca. Nie mogę doczekać się trzeciego tomu „Miejsca ciemne i puste”.
... życie jest pełne ryzyka. Trzeba znać swoją przeszłość, ale zawsze patrzeć w przyszłość. Brać pod uwagę to, że możemy popełniać błędy, ale ciągle musimy wierzyć, że zasługujemy na przebaczenie.”

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Śmiercionośne fale (org. The Dead - Tossed Waves)
Seria: Las Zębów i Rąk #2 (org. The Forest of Hands and Teeth #2)
Autor: Carrie Ryan
Premiera: 5.03.2012r.
Ilość stron: 450
Wydawca: Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Cena: 35,90 zł

3 komentarze:

 1. Ostatnio coraz bardziej przekonuje się do zombie więc może się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że może być ciekawe :D
  Z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku sama miałam obiekcje do tej książki, ale ciesze się, że się przełamałam ;)

   Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway