Strony

01 listopada 2013

Kimberly Derting - Przysięga

Słowa są najniebezpieczniejszą bronią..

Ludania, brutalny kraj z surowymi prawami i społeczeństwem podzielonym na klasy mówiące różnymi językami. Najmniejsze naruszenie zasad, nawet spojrzenie w oczy przedstawicielowi wyższej klasy, karane jest śmiercią – tak jak najmniejsza próba sprzeciwu wobec rządów bezwzględnej królowej.

Czasami ludzi należało bać się bardziej niż broni. Ludzie, zwłaszcza w trakcie wojny, potrafili być brutalni, okrutni, bezwzględni.”

W takim ponurym miejscu przyszło żyć siedemnastoletniej Charlie i jej rodzinie. Dziewczyna pochodzi z rodziny kupieckiej, więc za każdym razem gdy spotyka kogoś z wyższej klasy społecznej, musi spuścić wzrok, co jest dla niej bardzo upokarzające, oraz nie dać się sprowokować, gdyż Charlaina jakimś cudem rozumie wszystkie języki. Lecz ten dar musi umiejętnie ukrywać, nawet przed swoimi najbliższymi przyjaciółmi. Jednak w dniu, w którym spotyka tajemniczego Maxa posługującym się niesłyszanym dotąd językiem, zmienia się wszystko. Dlaczego Charlie rozumie inne języki? Kim jest Max?

Słowa kryły znaczenie, ale w głosie kryły się emocje.”

Na tą książkę miałam chrapkę od dłuższego czasu. Autorka sięgnęła po coraz bardziej popularną dystopię. Kimberly Derting w Polsce znana jest dzięki serii „Ukryte”. „Przysięga” to pierwszy tom trylogii i wciągnęła mnie od pierwszych stron. Świat, który wykreowała autorka jest bardzo dobrze zbudowany i ogólny zarys fabuły przypadł mi do gustu. Z bohaterami łatwo się zżyć. Historię obserwujemy z punktu widzenia Charlie, ale nie tylko. Dzięki trzecioosobowej narracji widzimy świat Maxa, pewnego Xawiera a nawet samej Królowej Sabary. Ale minusem dla mnie była lekka przewidywalność oraz to, że Charlie tak szybko zauroczyła się Maxem. Na okładce książka została przyrównana do tak wielkich hitów jak „Igrzyska Śmierci” i „Niezgodna”, czy aby na pewno jest tak dobra? Jedni powiedzą, że tak inni, że nie. Co mnie się tyczy tamtych powieści mało co je przebije. Książka nie jest zbyt wymagająca, ale posiada to coś co lubię, czyli rebelię i walkę o wolność. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację.
UK

Powinniśmy mieć wybór, sami decydować, kim chcemy być i jak chcemy żyć.”

 
Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Przysięga (org. The Pledge)
Autor: Kimberly Derting
Premiera: 14.02.2013r.
Ilość stron: 272
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Cena: 29,80 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway