Strony

25 lutego 2014

Anne Rice - Pokuta

Hipnotyzująca powieść o aniele i płatnym mordercy. Metafizyczny thriller, który przeniesie Cię do trzynastowiecznej Anglii. Fascynująca i prowokująca książka o winie i przebaczeniu, miłości i nienawiści, samotności i pięknie.

"Dumanie nad tym, dlaczego Bóg pozwalał na istnienie zła i jak mógłby go użyć w służbie dobra, wydawało mi się ryzykowne. On jeden znał odpowiedzi na te pytania. Ludzie nigdy nie będą potrafili uzasadnić istnienia zła ani zrozumieć, że od samego początku, każdego dnia, niezależnie od okresu historii, miało ono do odegrania konkretną rolę."

Anioły to temat, który mnie fascynuje, więc jak tylko przeczytałam opis tej książki pomyślałam, że to coś dla mnie. Po opisie można było spodziewać się umieszczenia akcji powieści średniowieczu, więc jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że wydarzenia rozgrywają się we współczesnych Stanach Zjednoczonych. Wieki średnie są, ale dopiero gdzieś od połowy książki. Wiele osób zachwyca się powieściami Anne Rice lecz ja przyznaję, że jest to moje pierwsze z nią spotkanie.

"Zło rzuca silniejszy czar niż dobro."

Poznajcie Toby'ego O'Dare dwudziestoośmioletniego seryjnego mordercę. Jego życie od najmłodszych lat nie było łatwe, gdyż musiał zajmować się matką alkoholiczką i dwójką młodszego rodzeństwa. Pewnego dnia dochodzi do tragedii. Od tego czasu Toby staje się Luckim Szczwanym Lisem, który pracuje dla Pana Sprawiedliwego. Po jednej z akcji ukazuje się jego oczom Malachiasz.

Podobał mi się sposób narracji prowadzonej przez kilka osób: Toby'ego, Malachiasza i Flurii. Dobrym pomysłem było również to, że anioł skierował swoje prośby właśnie do mordercy. Autorka tym sposobem pokazuje, że każdy ma szansę na wybaczenie. Postać mordercy została wykreowana zupełnie inaczej niż się spodziewałam. Brakowało mi tego obłędu i szaleństwa, które zazwyczaj popycha ludzi do zbrodni. Za to dostaliśmy zabójcę z zasadami, który kiedyś pragnął zostać zakonnikiem. Książka wciąga, nawet nie zauważyłam kiedy minęła połowa, ale osobiście chyba nie sięgnę po kolejne części.
"Pan ma wejrzenie na wszystko: wie o tym, co się zdarzyło, dzieje się teraz i wydarzy w przyszłości, zna też wszystkie możliwe scenariusze. Jest naszym Nauczycielem, w takim stopniu, w jakim jesteśmy w stanie zrozumieć jego nauki."


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Pokuta
Tytuł oryginalny: Angel Time
Seria: The Song of the Seraphim #1
Autor: Anne Rice
Premiera: 7.09.2011r.
Ilość stron: 304
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Cena: 34,90 zł

 Książka bierze udział w wyzwaniu:
http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/

8 komentarzy:

 1. Anne Rice ma dość specyficzny styl pisania, trzeba go lubić :) Mnie odpowiada, cały czas przymierzam się do poznania jej całej bibliografii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się zgodzić co do jej stylu pisania... Inny niż zazwyczaj ;)

   Usuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie, a i od dłuższego już czasu chcę zapoznać się z książkami tej autorki, także może nawet zacznę od tej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę przeczytać "Wywiad z wampirem" tej autorki :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się zastanawiam nad tą pozycją.. Ale raz mnie do niej ciągnie, a za chwilę odpycha ;P

   Usuń
 4. Książka od dłuższego czasu mnie przekonała. A z jeszcze większą chęcią ją przeczytam po Twojej recenzji.

  http://wonderlandof-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa książek Rice, ale to jeszcze przede mną.
  PS Odpowiedziałam ci na pytania z LBA - zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway