Strony

21 czerwca 2015

Margaret Peterson Haddix - Wśród zdradzonych, Wśród notabli

Możesz ocalić życie. Za jaką cenę?
Nina Indi – trzecie dziecko – żyła normalnie pośród legalnych obywateli do dnia, w którym została została zdradzona przez chłopaka, którego kochała. Schwytana przez Policję Populacyjną, osadzona w więzieniu, wie, że niedługo zginie. Ale rząd daje jej wybór. Nina może ocalić siebie w zamian za współpracę. Musi tylko skłonić troje współwięźniów, by przyznali się do winy, wydali swe rodziny... Wściekła i załamana dziewczyna decyduje się na ryzykowny krok – ucieczkę. Ale... Czy Nina ucieka naprawdę? W świecie kamer i stałego nadzoru dziewczyna nie może mieć pewności, czy nie stała się zwierzyną, która doprowadzi prześladowców do innych nielegalnych dzieci.

Luke Garner ukrywał się przez dwanaście lat. Po śmierci Jen dostał fałszywą tożsamość – kartę identyfikacyjną Lee Granta, przepustkę do świata elit... Ale Lee Grant również ma rodzinę. Teraz jego młodszy brat trafia do szkoły. Uwikłany w sieci kłamstw, która zaciska się coraz bardziej, Luke musi zmierzyć się z gniewem i smutkiem kogoś, kto utracił najbliższą mu osobę. Choć chłopak dobrze rozumie uczucia Smitsa, wie również, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Kolejne dwa tomy opowiadające o ciężkiej sytuacje w jakiej znalazły się „trzecie” dzieci w świecie opisanym przez Margaret Peterson Haddix. Ponownie w jednym tomie znajdują się dwie kolejne części serii.

Wśród zdradzonych” opowiada historię Niny Indi, a z kolei „Wśród notabli” jest kontynuacją przygód Luke'a Garner'a. W tych tomach widać jak bohaterowie się zmieniają, a najbardziej widać to po Luke'u. Nie jest to już ten chłopiec co w „Wśród ukrytych, Wśród oszustów”, chociaż czasami ma chwile zwątpienia w swoje zdolności.

Książki, podzielone na bardzo krótkie rozdziały, wciągają od pierwszej chwili. W tych częściach mamy do czynienia z kolejnymi intrygami, zagadkami oraz tajemnicami. Autorka czasami zwodzi czytelnika i podsuwa nam fałszywe wskazówki, czasami nie wiadomo też kto jest godny zaufania a kto nie. Czasami nawet to, co wydaje się nam oczywiste takie nie jest.

Margaret Peterson Haddix pisze proste i nieskomplikowane historie dzięki czemu są bardzo łatwe w odbiorze. Te króciutkie rozdzialiki właśnie budują największe napięcie i aż chce się poznać, co będzie dalej. Na początku może wydawać się, że jest nudnawo i że wszystko już wiemy, ale nie zawsze tak jest (ale i tak czasami da się czegoś domyśleć). Z miłą chęcią zapoznam się z dalszymi trzema częściami, chociaż nie ma ich wydanych w Polsce.


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Wśród zdradzonych, Wśród notabli
Tutuł oryginalny: Among the Betrayed, Among the Barons
Seria: Dzieci cienie/Shadow Children #3, #4
Autor: Margaret Peterson Haddix
Premiera: 22.02.2012r.
Ilość stron: 384
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 35,00 zł

Wśród ukrytych | Wśród oszustów | Wśród zdradzonych | Wśród notabli | Among the Brave | Among the Enemy | Among the Free

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway