Strony

15 czerwca 2015

Susan Beth Pfeffer - The Shade of the Moon

Minęły ponad dwa lata odkąd Jon Evans i jego rodzina opuściła Pensylwanię, mając nadzieję na odnalezienie bezpiecznego miejsca do życia, ale Jona prześladują duchy jego ukochanych osób, które zmarły. Jego umiejętności na boisku piłkarskim zagwarantowały mu dom w dobrze chronionej enklawie. Ale Jon jest świadomy, że nietrafiony gol, nieuważne słowo, a nawet zakochanie się, może narazić jego życie, a także życia jego matki, siostry Mirandy i jej męża Alexa, na niebezpieczeństwo. Czy Jon może zaryzykować zrobienie właściwej rzeczy w świecie, który stracił swoje wartości?

To już ostatni tom serii „Ocaleni”. Na poprzedniej części bardzo się zawiodłam, gdyż nie wniosła ona do historii niczego nowego. Jednak ta część wypadła o wiele lepiej niż „This World We Live In”.

Tym razem obserwujemy życie Jona Evansa, młodszego brata Mirandy, który wraz z macochą Lisą oraz swoim przyrodnim bratem Gabem dostaje się do bezpiecznej enklawy. Niestety na początku, gdzieś tak przez ponad połowę książki, nie potrafiłam go znieść, gdyż stał się on kompletnie inną osobą. Wykorzystywał swoich podwładnych i momentami miał ich za gorszych od siebie. Tak samo potrafił zachowywać się w stosunku do swojej rodziny. Dopiero później, pod wpływem dziewczyny, zaczął się zmieniać.

Autorka poszła w trochę innym kierunku w tej części. Nie skupiamy się w głównej mierze na przeżyciu bohaterów w postapokaliptycznym świecie, ale bardziej na tym co dzieje się w enklawie Sexton. A nie dzieje się dobrze. Autorka powraca do podziału ludzi na panów i niewolników, chociaż tak dosłownie ich nie nazywa, jednak w głównej mierze jej o to chodzi. Zastanawiałam się czy tajemnica Mirandy wyjdzie na jaw i tak się stało, ale bohaterowie nie robią z tego dużego problemu. W tym tomie pojawia się bardzo dużo przemocy oraz śmierci. Czasami autorka zaskakuje, a czasami pojawia się coś, co łatwo przewidzieć.

Największymi plusami tej serii są: rozciągnięcie w czasie na przestrzeni wielu lat oraz to, że historię obserwujemy z punktu widzenia wielu osób, a nie tylko jednej. Są to proste historie, ale momentami dosyć makabryczne. Spędziłam z nimi naprawdę dobry czas i może kiedyś jeszcze do nich powrócę. 
 
Moja ocena: 4+/6

Tytuł: The Shade of the Moon
Seria: Ocaleni/The Last Survivors #4
Autor: Susan Beth Pfeffer
Premiera: 13.08.2013r.
Ilość stron: 288
Wydawca: HMH Books for Young Readers


Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway