Strony

28 października 2015

Dmitry Glukhovsky - Witajcie w Rosji

Być może pierwsza od wielu lat próba uczciwego opowiedzenia o Rosji widzianej oczami nowego pokolenia.
Prowokacja. Skandal. Nowa literatura. W kilkunastu błyskotliwych opowiadaniach Glukhovsky wprawną ręką kreśli alegoryczny portret swojej ojczyzny: państwa, w którym korupcja sięga najwyższych władz, kraju rządzonego przez oligarchów i podporządkowanego ich interesom. Witajcie w Rosji to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że czytelnik nie wie, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction. Wyjątkowa książka, dotykająca ważnych problemów współczesnej Rosji w sposób niezwykle oryginalny, przekonujący i zapadający w pamięć.
Co kryje się za roszadami na szczytach władzy? Czym tak naprawdę kieruje się Rosja w swojej polityce wewnętrznej i zagranicznej? Kim są ludzie u sterów państwa? Jakimi sposobami podporządkowują sobie szarych obywateli? O tym wszyskim – między innymi – przeczytacie w nowej książce Glukhovsky’ego "Witajcie w Rosji".


Po ostatnim spotkaniu z autorem i to niezbyt udanym, miałam lekkie opory, żeby sięgać po jego następną książkę, ale jakoś się przełamałam i tak oto przeczytałam „Witajcie w Rosji”, czyli zbiór 16 różnych opowiadań.

Każde z opowiadań ma innych bohaterów, którzy pochodzą z różnych grup społecznych – pojawiają się nawet postacie istniejące w rzeczywistości, np. nie żyjący już opozycjonista Borys Niemcow. Jedne historie są krótsze, drugie dłuższe, niektóre z nich zawierają także elementy fantastyki – pojawiające się UFO nad jedną z moskiewskich obwodnic czy niepokalane poczęcie jednej z bohaterek, lecz wszystkie mają jeden wspólny punkt – pokazują państwo rosyjskie takie jakie jest naprawdę. W książce wyłania się obraz państwa skorumpowanego nawet na najwyższych szczeblach władzy, kontrolowanego ze wszystkich stron, podporządkowującego sobie obywateli różnymi metodami. Książka pokazuje również to, co jest najważniejsze dla rządzących nim oligarchów.

Niektóre sytuacje opisane w książce są naprawdę komiczne i nie sposób się nie uśmiechnąć, ale jeśli spojrzeć na nią jak na całość, nie jest ona śmieszna w najmniejszym stopniu. Więc jeśli chcecie dowiedzieć się o naszym sąsiedzie trochę więcej przeczytajcie, ale prawdopodobnie zbyt dużo nowego i tak nie odkryjecie. 

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Witajcie w Rosji
Tytuł oryginalny: Рассказы о Родине
Seria: ---
Premiera: 26.05.2014r.
Ilość stron: 337
Wydawca: Wydawnictwo Insignis
Cena: 34,90 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway