Strony

18 października 2015

Lauren Oliver - Delirium. Opowiadania


W kraju, w którym miłość uznawana jest za chorobę, tylko nadzieja pozwala przetrwać. Cierpliwe czekanie w więziennych murach na szansę ucieczki, poświęcenie siebie, by ukochani przeżyli, organizowanie powstania, nieme przyzwolenie na okrutne nakazy – każdy z bohaterów wybrał inny sposób walki o siebie. Jak wiele są w stanie poświęcić, by móc kochać?

"Ale taki jest problem z miłością: oddziałuje na ciebie i poprzez ciebie, odpiera twoje próby kontroli. To uczyniło ją taką przerażającą w oczach prawodawców - miłość nie uznaje żadnych praw oprócz swoich własnych.
To właśnie z a w s z e czyniło ją tak przerażającą." [Annabel]

Pomimo tego, że trzy nowelki (Hana, Annabel i Raven) zostały już przez mnie przeczytane w oryginale i zrecenzowane, nie mogłam się oprzeć pokusie posiadania ich na własność.

Wydane są troszeczkę w innej kolejności, gdyż powinny być w takiej: Annabel, Hana, Alex, Raven, aby było zgodne z oryginalną trylogią. No, ale cóż, ważne, że są!

Mamy szansę poznać co kierowało Haną, by zdradziła swoją przyjaźń, co się stało z matką Leny a także z samym Aleksem po zakończeniu „Delirium” (nareszcie, gdyż zawsze mnie to gnębiło) oraz dowiadujemy się czegoś więcej o przerażającym życiu w Głuszy dzięki Raven.

Czy możliwe jest mówienie prawdy w społeczeństwie zbudowanym na kłamstwach? Czy też zawsze, z konieczności, trzeba stać się kłamcą?
A jeśli okłamujesz kłamcę, czy grzech ten zostaje w jakiś sposób zanegowany lub zamazany?” [Annabel]

Opowiadania czyta się niezmiernie szybko i pomimo tego, że jest bardzo króciutka połykałam ją, ponieważ zawsze się coś działo. Historie polubiłam w mniejszym lub większym stopniu (na uznanie na pewno zasługują trzy ostatnie), ale dobrze było powrócić jeszcze raz do tych postaci. Musiałam się powstrzymać, żeby w pewnych momentach nie popłakać (zwłaszcza przy opowiadaniu Aleksa), bo jechałam autobusem. Lauren Oliver opowiada wszystko tym swoim filozoficznym językiem, który tak pokochałam.

Na końcu znajdziemy dodatek w postaci testu psychologicznego, który ma określić jakie mielibyśmy miejsce w świecie Leny a także listę książek zakazanych w „Delirium” oraz ich fragmenty.

Ta seria na pewno zostanie ze mną do końca jako jedna z moich ulubionych i na pewno do niej powrócę.


Ale czy ktoś, kto kiedykolwiek widział lato – oszałamiające eksplozje zieleni, niebo rozświetlone cudnymi zachodami słońca, bogactwo kwiatów i wiatr, który pachnie jak miód – mógłby wybrać śnieg?” [Alex]

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Delirium. Opowiadania
Tytuł oryginalny: Delirium. Stories
Seria: Delirium #0.5; 1.1; 1.5; 2.5
Autor: Lauren Oliver
Premiera: 17.06.2015r.
Ilość stron: 200
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte/Moondrive
Cena: 29,90 zł

Annabel | Delirium | Alex | Hana | Pandemonium | Raven | Requiem

6 komentarzy:

 1. W końcu kupiłam sobie "Delirium"! Jeżeli mi się spodoba to chętnie przeczytam opowiadania ;)

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ja pamiętam swoje pierwsze spotkanie z "Delirium" :) Musiałam wziąć coś z półki, bo byłam ze znajomymi i mnie poganiali :D Ale widać wyszło mi to na dobre :D Mam nadzieję, że będzie Ci się podobać :)

   Usuń
 2. Cudownie mi się czytało te opowiadania, niesamowicie było wrócić do świata tego bohaterów, choć książeczka mogłaby być nieco obszerniejsza, nie pogniewałabym się. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :) Ale autorka nie ma zamiaru wracać już do tej serii :(

   Usuń
 3. Pokochałam całą trylogię Delirium, dlatego chętnie sięgnęłabym także po opowiadania, nawet mimo obecości w nich Hany, której nie trawiłam od początku i której narracja w Requiem strasznie mi przeszkadzała. Głównie przeczytałabym dla Alexa (<3), ale chętnie poznałabym też losy Raven.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hana jako postać też nie przypadła mi do gustu, zwłaszcza po tym jak potraktowała Lenę... Ale i tak pozostanie to moją ulubioną serią bez względu na to :) A opowiadania warto przeczytać, gdyż ukazują bohaterów w nowym świetle i można więcej się o nich dowiedzieć ;D

   Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway