Strony

14 października 2015

Margaret Peterson Haddix - Among the Enemy, Among the Free

UKRYWAĆ SIĘ CZY WALCZYĆ?
Matthias, nielegalne trzecie dziecko, zostaje złapany w krzyżowy ogień pomiędzy buntownikami a Policją Populacyjną. Kiedy nieświadomie ratuje funkcjonariusza Policji Populacyjnej, Matthias zostaje przewieziony do ich kwatery głównej na szkolenia. Spotyka tam Ninę, kolejne trzecie dziecko, która werbuje go do pomocy aby zniszczyć od wewnątrz Policję Populacyjną. Ale Matthias jest pod ciągłą kontrolą i nie wie komu może ufać. Co może zrobić jeden chłopiec przeciwko całej okrutnej biurokracji?
KONIEC GIER
Luke Garner jest trzecim dzieckiem w społeczeństwie, w którym dozwolona jest tylko dwójka na rodzinę. Ryzykując swoim życiem, wychodzi z ukrycia by walczyć przeciwko prawom Policji Populacyjnej. Teraz, w ostatnim tomie serii „Dzieci cienie” Margaret Peterson Haddix, Luke nieumyślnie zapoczątkowuje powstanie, które skutkuje obaleniem rządu. Ludzie są wreszcie wolni. Ale kto teraz rządzi? I czy ta nowa wolność jest tym, o czym marzyli?*

Governments will rise and governments will fall, and man will do evil to man, and all we can do is turn our hearts to good.”1

Among the Enemy” jest to już szósty a zarazem przedostatni tom sagi opowiadającej historię nielegalnych trzecich dzieci. Tym razem obserwujemy wydarzenia z punktu widzenia Matthiasa, którego poznaliśmy w trzeciej części. Chłopak przez przypadek przenika do kwatery głównej Policji Populacyjnej i ma dostęp do jednego z dowódców. Matthias przeżywa tam dylematy związane z swoim postępowaniem. Z kolei w „Among the Free”, ostatnim tomie, powracamy do bohatera z pierwszej części i to dzięki niemu obserwujemy wszystkie zdarzenia jakie doprowadziły do obalenia obecnego rządu. Każdego z tych bohaterów można polubić, gdyż pomimo wielu obaw i strachu potrafią postawić się i walczyć oraz nie zatracają swoich wartości.

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, opowieści są bardzo łatwe w zrozumieniu pomimo tego, że trzeba było czytać je w oryginalnym języku. Czyta się je także bardzo szybko, gdyż chce się poznać ich zakończenie jak najszybciej. Pomimo swojej prostoty opowieści wciągają. Autorce bardzo fajnie udaje zakończyć się całą serię. Książki bardzo dobre zwłaszcza dla młodszych czytelników, pokazujące wiele ważnych wartości takich jak przyjaźń, wiara, poświęcenie dla najbliższych, jak jeden gest lub człowiek może wiele zmienić czy czym tak naprawdę jest wolność. Opowieści te na pewno zostaną w mojej pamięci na dłuższy czas. 


Moja ocena: 4-/6

Tytuł: Among the Enemy, Among the Free
Autor: Margaret Peterson Haddix
Seria: Dzieci cienie/Shadow Children #6, #7
Premiera: 17.05.2005r.; 25.04.2006r.
Ilość stron: 240; 208
Wydawca: Simon & Schuster Books for Young Readers

1. cytat z „Among the Enemy”
* opisy z goodreads.com; moje tłumaczenie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway