Strony

26 czerwca 2012

Ann Aguirre - Enklawa

Znam tylko podziemne tunele.
Tak jak Skręt i Kamień, moi przyjaciele, którzy mieli tyle szczęścia, żeby dożyć piętnastu lat i dostać imiona.
Tak jak Cień. Podobno był na Powierzchni, ale ja w to nie wierzę.
Przecież tam na Powierzchni nie ma nic…
Czy dziewczyna urodzona w ciemności przeżyje zesłanie w światło dnia?
W świecie Karo, enklawie głęboko pod ziemią, prawo do imienia zyskujesz, jeśli zdołasz przeżyć piętnaście lat. Od tej pory jesteś Łowcą, Robotnikiem lub Reproduktorem.
Karo zawsze chciała być Łowcą. Teraz wyrusza na pierwsze polowanie – z tajemniczym Cieniem, chłopakiem, którego dotyk jest tak delikatny, jak sztylet jest śmiercionośny. Ale nawet razem mogą paść ofiarą czających się w tunelach potworów. Zwłaszcza gdy odkryją, że te bezmyślne krwiożercze bestie zmieniły się w zorganizowanych, inteligentnych myśliwych. Lecz starszyzna nie zamierza tego rozgłaszać. Karo i Cień chcą ostrzec mieszkańców enklawy, więc… zostają z niej wygnani. Nie mają dokąd pójść. W tonących w ciemności, spowitych dymem tunelach czeka ich śmierć. Pozostaje tylko droga na Powierzchnię – skąd jeszcze nikt nie wrócił…

Świat ukazany po pladze, pod ziemią, nieoczekiwana przyjaźń, cień romantyzmu i... zombie!

"Enklawa" okazała się nie zwykle absorbująca.

Wyobraźcie sobie, że musieliście czekać piętnaście lat, zanim dostaliście imię. W świecie Karo każe dziecko zarabia sobie na prawo do imienia tylko wtedy, gdy przetrwa te pierwsze lata życia. Są szkoleni do jednej z trzech grup: Reproduktorów, Robotników lub Łowców. Karo widzi siebie tylko jako Łowczynię. Będzie musiała stawić czoło światu spoza enklawy, w którym mieszkają niebezpieczni Dzicy, pragnąc mięsa by wyżywić grupę. Cień, jej partner, jest tajemniczy, nie tylko dla Karo, ale dla każdego mieszkańca podziemi. Autorka przedstawiła go jako tajemniczego i niebezpiecznego, ale tylko z punktu początkowego głównej bohaterki. W rzeczywistości okazuje się zupełnie inny.

Od tej książki nie można się oderwać. Przeczytałam ją za jednym razem. Gatunek antyutopijny wydaje się być rzeczą nową (chociaż pisano książki w tym stylu już od dawna) i podczas, gdy niektórzy ludzie mogą pomyśleć, że autorka po prostu idzie z trendem, Ann Aguirre pokazuje nam zupełnie inny świat, świat, w którym bieg wydarzeń jest znacznie mniej przewidywalny. Interesujący bohaterzy i bardzo dobry styl pisania sprawiają, że lekturę łatwo i przyjemnie się czyta.

Książka pokazuje nam, że to, w co wierzymy może okazać się największym kłamstwem, a ludzie którzy nami rządzą - nie zawsze mówią prawdę oraz to, że zmian trzeba się spodziewać, chociaż mogą być mało prawdopodobne i trudne.

Z miłą chęcią sięgnę po kolejny tom, aby dowiedzieć się o dalszych losach Karo i Cienia.


Moja ocena: 5/6

Tytuł: Enklawa (org. Razorland #1 - Enclave)
Autor: Ann Aguirre
Premiera: 14.10.2011 r.
Ilość stron: 304
Wydawnictwo: Amber
Cena: 32,80 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway