Strony

29 czerwca 2012

Elana Johnson - Zawładnięci


Zawładnij innymi, bo jeśli nie… inni zawładną tobą…
Kontrolerzy śledzą każdy twój ruch.
Identyfikatory rejestrują każdy twój krok.
Transmisje sączą ci co noc do głowy, co masz myśleć.
W mieście migających technoświateł i czytników tęczówki w każdych drzwiach nie ma miejsca na samodzielne decyzje.
Szesnastoletnia Vi nie zamierza przestrzegać praw ustanowionych przez Tych-Od-Myślenia. Już dawno odłączyła się od ich transmisji, które przekazują jedyną oficjalną wersję tego, co mają myśleć mieszkańcy Dobrych Ziemi. Zależy jej tylko na Zennie, narzeczonym wybranym jej przez Tych-Od-Myślenia.
Ale jeśli zostanie zesłana do Złych Ziemi, nigdy go już nie zobaczy. Musi uciekać – razem z buntowniczym Jagiem, aresztowanym tak jak ona za złamanie prawa. Ale Ci-Od-Myślenia nie pozwolą jej uciec. Chcą, żeby stała się jedną z nich. Sterowała innymi… w zamian za całkowite posłuszeństwo.
Czy samodzielne myślenie jest warte każdej ceny?
Czy miłość jest warta buntu?

Zawsze staram się dać książce uczciwą ocenę, wyszukuję pozytywy i negatywy i myślę, że dla tej książki nie ma właściwej grupy docelowej. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie: jest trochę z sciecne-fiction, a także z prawdziwego życia.

Główna bohaterka, Violet, mieszka w świecie podzielonym na Dobre Ziemie, gdzie mieszkają Dobrzy i Złe Ziemie, tam żyją Źli. Dziewczyna chce być wolna, jest rozdarta w swoich uczuciach między Jagiem, który jest Złym, a Zennem którego kocha od pięciu lat, a został zwerbowany do Sił Specjalnych. Obaj ją kontrolują, chociaż ona nie jest tego świadoma. Już nie wie komu ufać.

Autorka bardzo dobrze ukazała chore mechanizmy władzy totalitarnej. Mnogość wątków sprawia, że trzeba śledzić akcję od początku, bo inaczej pogubimy się w treści. Pani Johnson podejmuje się przede wszystkim jednego zagadnienia - wolności - czy warto dla niej walczyć i ryzykować życie? A także innych - czy obcy ludzie mogą nas kontrolować dla dobra całego społeczeństwa i czy miłość jest silniejsza niż obowiązujące zasady? W książce pojawia się wiele nowych wynalazków takich jak lek, który powoduje szybką regenerację skóry, a także kontrola umysłu i ludzie ze zdolnościami nadnaturalnymi.

"Zawładniętych" czyta się szybko, jest sporo zwrotów akcji, lecz niektóre momenty nie mają sensu. Autorka nie przemyślała dokładnie całej fabuły tej powieści, ale jeżeli lubisz książki o tematyce antyutopijnej to na pewno spodoba ci się i ta.
Mam nadzieję, że w drugim tomie autorka wykorzysta potencjał tej opowieści i stworzy coś niesamowitego.

Moja ocena: 4/6

Tytuł: Zawładnięci (org. Possession)
Autor: Elana Johnson
Premiera: 2.11.2011 r.
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Amber
Cena: 32,80 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway