Strony

18 czerwca 2012

Lauren Oliver - Delirium„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.

Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

Lena Holoway główna bohaterka książki niedługo skończy 18 lat i zostanie podany jej lek na amor deliria nervosa i wręcz się tego nie może doczekać. Jednak wszystko ulega zmianie kiedy poznaje 19-letniego Aleksa. Powoli zakochuje się w nim, co jest niedopuszczalne w jej świecie. Para będzie chciała razem uciec przez zabiegiem Leny. Dziewczyna będzie musiała zostawić wszystko w Portland. Rodzinę, przyjaciółkię. Czy zechce? Czy im się uda?

Autorka opisuje alternatywny świat, w którym nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć, gdzie miłość jest chorobą. Świat w którym żyje Lena niewiele różni się od naszego, lecz z każdą przerzuconą kartką poznajemy okrutną prawdę o świecie naszej bohaterki. Obywatele są kontrolowani przez rząd, nie mogą opuścić Stanów Zjednoczonych, również nikt do niego nie może przyjeżdżać. Matki nie kochają własnych dzieci - są obojętne na ich los. Przekonujemy się, jak może wyglądać rzeczywistość, w której miłość traktuje się jak chorobę i jednocześnie ciężkie przestępstwo, zaś wszystkich pełnoletnich obywateli poddaje się zabiegowi po którym ich życie zamienia się w pustą wegetację bez uczuć.

Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła. Piękna i mądra opowieść o życiu, przygodach a także o zakazanej miłości i stracie.
Książka jest tak realistyczna, że można odnieść wrażenie, że wielu ludziom w naszym współczesnym świecie zaaplikowano remedium.
Już nie mogę się doczekać na kolejny tom!
Polecam ją wszystkim fanom utopii.

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Delirium
Autor: Lauren Oliver
Premiera: 18.04.2012 r.
Ilość stron: 360
Wydawnictwo: Otwarte
Cena: 32,90 zł

3 komentarze:

  1. świetna książka. momentami trzymająca w napięciu, ukazująca także jak silne potrafi być uczucie pomiędzy dwojgiem zakochanych w sobie ludzi zwłaszcza wtedy, gdy los i ludzie próbują ich rozłączyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. na końcu książki popłakałam się... nie mogę się doczekać drugiej części

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway