Strony

07 maja 2013

Kaui Hart Hemmings - SpadkobiercyLos zmienia życie rodziny Matta Kinga, spadkobiercy wielkiej fortuny na Hawajach. Kiedy po wypadku jego żona zapada w śpiączkę, Matt musi nagle zająć się wychowaniem córek. Pochłonięty do tej pory swoimi sprawami, staje przed bardzo trudnym zadaniem. Siedemnastoletnia Alex odkrywa uroki bycia niegrzeczną dziewczynką, a dziesięcioletnia Scotty planuje pójść w ślady starszej siostry. Mało tego: znają sekret matki, którego odkrycie jeszcze bardziej skomplikuje życie Matta.

Jak w rajskiej scenerii Hawajów przeżyć rodzinny dramat?
Jak wyobrazić sobie popalającego trawkę chłopaka w roli zięcia?
Jak zostać prawdziwym ojcem?

„Myślę, że w ten sposób przekonujemy się, że kogoś kochamy: gdy nie wyobrażamy sobie, że możemy coś przeżyć bez tej drugiej osoby.”

Hawaje.. Pierwsze skojarzenie to raj na ziemi: piękne widoki oraz pogoda, życie płynące powoli. No istna sielanka. Ale nie dla rodziny Matta Kinga. Jego życie legło w gruzach odkąd jego żona Joanie uległa okropnemu wypadkowi. Od teraz główny bohater musi poradzić sobie w roli ojca, gdyż do tej pory zajmował się tylko swoją pracą, a opiekę nad swoimi córkami powierzał żonie. Mężczyzna podczas pobytu swojej ukochanej w szpitalu dowiaduje się tragicznej prawdy o swoim dotychczasowym życiu. Również jego córki czasami doprowadzają go do przysłowiowego szału. Osiemnastolatka pije, pali i bierze narkotyki, ale też stanowi silne oparcie dla swojego ojca w tych trudnych chwilach. Zaś młodsza wyraża się w bardzo ordynarny sposób, obraża jedną ze swoich koleżanek i czasami się samookalecza.

„- Chciałabym żyć w dawnych czasach - mówi Scottie. - Żyjemy - mówi Alex. - Będziemy kiedyś dla kogoś przeszłością.”

Historię poznajemy z męskiego punktu widzenia, czyli Matta. Czasami mężczyzna mnie denerwował. Wolał poświęcić się pracy, a dziećmi zająć się później gdy już trochę podrosną, a teraz pragnie aby były mu posłuszne. Główni bohaterowie zostali świetnie wykreowani. Bardzo podobały mi się postacie sióstr: Alex i Scottie. Dziewczyny miały swoje charakterki. Autorka pisze o miłości tak wielkiej i silnej, która jest w stanie wybaczyć nawet zdradę. W książce można znaleźć małe przesłanie, że to co z początku piękne i idealne w środku może okazać się zepsute, a tragedia może wydarzyć się również i w raju. Na podstawie powieści młodej pisarki z Hawajów powstał film nagrodzony Oscarem z George’em Clooneyem i Shailene Woodley w rolach głównych. 


Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Spadkobiercy (org. The Descendants)
Autor: Kaui Hart Hemmings
Premiera: 8.02.2012r. (wyd. kieszonkowe: 30.01.2013r.)
Ilość stron: 352
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Cena: 32,90 zł (wyd. kieszonkowe: 14,90 zł)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway