Strony

04 maja 2013

Rick Riordan - Złodziej piorunaWiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

„Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart.”

Głównym bohaterem książki jest dwunastoletni Perseusz „Percy” Jackson. W ciągu swojego niedługiego życia został sześciokrotnie wyrzucony ze szkół. Chłopiec ma stwierdzoną dysleksję i zaczynają padać podejrzenia czy nie ma również ADHD, ale pomimo tego, pan Brenner – nauczyciel od łaciny, wymaga od niego więcej niż od reszty klasy. Jego najlepszym przyjacielem jest Grover, który później okazuje się satyrem.  Percy żyje w przeświadczeniu, że bogowie greccy to mity i bajki.. czy aby na pewno? A co wy byście powiedzieli i zrobili gdybyście się dowiedzieli, że wszystkie mity o greckich bogach są prawdziwe? Że żyją oni w Nowym Jorku? Percy nie chce w to za bardzo uwierzyć, nawet gdy widzi dowody… Jego przygody zaczynają się, gdy dowiaduje się, że „ukradł” najpotężniejszą broń Pana Bogów Zeusa – piorun. Chłopiec razem z Groverem trafia do Obozu Herosów, a tam przechodzi szkolenie i poznaje córkę Ateny - Annabeth.

„Idź tam, gdzie prowadzi Cię serce, inaczej utracisz wszystko.”

„Złodziej pioruna” to pierwsza część kilkutomowej serii. Na tą pozycję miałam już ochotę od dosyć dawna, uwielbiam mitologię grecką więc to spowodowało, że w końcu po nią sięgnęłam. Pan Riodan odchodzi od pojawiających się w prawie każdych powieściach wampirów, wilkołaków, upadłych aniołów czy czarownic (ale lubię książkę o takiej tematyce, jeśli jest dobra). I to jest bardzo duży plus. Czytając tą książkę miałam wrażenie, że jest ona strasznie nierealistyczna. Pomijajmy już mity i bogów greckich, ale przecież trójka dwunastoletnich dzieci podróżująca sama po całych Stanach Zjednoczonych wzbudziłaby podejrzenia i to dosyć duże. A wysyłać dzieci na taką misję i to dorosły…  Autor  pokazuje w dość dziwny sposób, że dysleksja i nadpobudliwość może być spowodowane zupełnie czymś innym i nie są to wady, ale zalety. Widać, że pan Riordan zadbał o szczegóły związane z mitami (Persefona była na Ziemi u swojej matki w lato).

"Ludzie widzą to, co chcą widzieć."

Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem. Zostało pozmieniane prawie wszystko. Bohaterowie są starsi, niektóre przygody różnią się. Tu i tu występuje spora dawka humoru. Jednak muszę stwierdzić, że film bardziej mi się podobał. Chociaż w książce prawda o tym, kto ukradł piorun jest bardziej zagmatwana. Teraz w sierpniu do kin wchodzi druga część pt. „Morze Potworów” który z pewnością obejrzę.


"Nic nie jest za darmo. To stare greckie porzekadło, które doskonale przekłada się na nasze czasy. Będziesz musiał zapłacić cenę. Zobaczysz."


Moja ocena: 4-/6

Tytuł: Złodziej Pioruna (org.  Percy Jackson and the Olympians #1: The Lightning Thief)
Seria: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #1
Autor: Rick Riordan
Premiera: 6.05.2009r.
Ilość stron: 360
Wydawca: Galeria Książki
Cena: 34,90 zł
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway