Strony

23 maja 2014

Kiera Cass - Rywalki

Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona. Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Ami Singer.
Rywalki” to książka, która była dosyć szeroko reklamowana. Dwa razy próbowano ją przenieść na ekrany telewizorów jako serial, ale się nie udało. Więc co sprawiło, że wszyscy się nią tak zachwycają?

America Singer jest nastolatką, która jest szczęśliwa ze swojego życia. Ma kochającą rodzinę i chłopaka, który zrobiłby dla niej wszystko. Ale rodzina Ami boryka się z finansowymi problemami. Matka dziewczyny widzi jedyne rozwiązanie w Eliminacjach. Ami nie chce wziąć w nich udziału, ale pod wpływem Aspena i matki – ulega. I przez przypadek wygrywa w swoim okręgu. Trafia do zamku wraz z trzydziestoma czterema innymi dziewczynami... Czy jest tam tak bezpiecznie jak mówią?

Autorka wykreowała niesamowicie realne postacie. Ami, Aspen czy Maxon mają stworzone pełne osobowości. Już na przykładzie samej głównej bohaterki, która potrafi walczyć o swoje, ale też troszczy się o innych, jest pełna zwariowanych pomysłów, można się w niej wręcz zakochać. Mam nadzieję, że ta ich naturalność nie zostanie zniszczona w dalszych częściach. W dialogach pomiędzy nimi nie ma niczego sztucznego, są lekkie i pełne humoru. Również świat wyniszczony po wielu wojnach, podzielony na różne warstwy społeczne, które wyraźnie są rozdzielone, potrafił wciągnąć w swoją historię. Poza Eliminacjami, autorka wprowadza postacie tajemniczych rebeliantów, którzy zrobią wszystko byleby dostać się do zamku. Ten wątek nie jest zbyt mocno rozbudowany, ale mam nadzieję, że zostało to zrobione w dalszych częściach. W tej powieści nie ma zbyt wielkich zwrotów akcji. Jest to spokojna książka, która potrafi w przyjemny sposób zapełnić popołudnie. 
 
Moja ocena: 5/6

Tytuł: Rywalki
Tytuł oryginalny: The Selection
Seria: Selekcja/The Selection #1
Autor: Kiera Cass
Premiera: 5.02.2014r.
Ilość stron: 336
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Cena: 37,90 zł

Zwiastun:

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: 
http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/


2 komentarze:

  1. Jestem właśnie na 2 części trylogii. Moim zdaniem główna bohaterka zachowuje się dość dwulicowo co sprawia, czytelnika w świat trójkąta miłosnego . Trochę denerwuje Mnie podejście Americi do życia.w 1 części bardzo podobał Mi się jej charakter była silna, stanowcza chociaż pochodziła z niżej kasty potrafiła zachować sie tak jak powinna. Jest inna od dziewczyn. Za to po 2 części w moich oczach staje sie rozkaprysiona lelczka która nie wie czego chce a jedyne co umie odpowiedzieć na wszystko to " potrzebuje czasu" . Mam nadzieje, ze w 3 części zaskocze sie i ujrze pierwotna Americe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, to nie fajnie :( nie lubię też takich postaci

      Usuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway