Strony

14 kwietnia 2016

Orson Scott Card - Cień Olbrzyma
Przeszłość Groszka to walka o przetrwanie. Po raz pierwszy pojawił się na ulicach Rotterdamu - maleńki dzieciak o umyśle daleko przewyższającym wszystkich pozostałych. Potem odkryli go werbownicy Szkoły Bojowej. Ziemia prowadziła straszliwą wojnę z obcym najeźdźcą. Groszek był najmniejszym uczniem w Szkole Bojowej, został jednak prawą ręką Endera Wiggina. Służył Hegemonowi jako strateg i dowódca w wojnach, które wybuchły po zwycięstwie Endera nad wrogim imperium atakującym Ziemię. Teraz on i jego żona, Petra, szukają bezpiecznego miejsca, gdzie mogliby stworzyć rodzinę. Na Ziemi nie ma jednak kraju, gdzie nie żyliby jego wrogowie. Petra i Groszek muszą raz jeszcze podążyć śladem Endera.

To już czwarta odsłona przygód Groszka, Petry, Petera Wiggina oraz innych uczniów Szkoły Bojowej. Poprzednim tomem byłam lekko zawiedziona, ale z ciekawości i tak musiałam sięgnąć po „Cień Olbrzyma”. W książce obserwujemy dwa główne wątki. Pierwszym z nim są poszukiwania dzieci Groszka oraz postępująca choroba chłopca i zmagania z nią. Drugim z kolei tworzenie WLZ, czyli Wolnych Ludów Ziemi przez Hegemona Petera oraz próba opanowania toczących się w Azji walk.

Książka pełna intryg, walk, podstępów. Natychmiast wciąga w swój świat. A lekki język powoduje, że szybko się czyta. Chociaż fragmentami można powiedzieć, że robiła się męcząca, gdyż ile razy możemy praktycznie czytać o tym samym? Poprawiła się postać Petera – już tak nie „jęczy” jak w „Teatrze cieni”, ale z kolei postać Virlomi może czytelnika zirytować, a zwłaszcza jej rosnące ego i wysokie mniemanie o sobie. Z kolei bardzo przykro zrobiło mi się na myśl o losie Groszka i Petry.

Teoretycznie istnieją jeszcze dwie części tej sagi, do tej pory nie wydane w Polsce, ale można zakończyć ją na „Cieniu Olbrzyma” – chociaż pozostawimy kilka pytań bez odpowiedzi.


Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Cień Olbrzyma
Tytuł oryginalny: The Shadow of the Giant
Seria: Saga Cienia/Ender’s Shadow #4
Autor: Orson Scott Card
Premiera: 15.04.2015r.
Ilość stron: 400
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Cena: 35,00 zł
 


Cień Endera | Cień Hegemona | Teatr Cieni | Cień Olbrzyma | Shadows in Flight | Shadows Alive

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam fantastykę, Czytam Opasłe Tomiska 2016.

1 komentarz:

  1. Saga Cieni wciągnęła mnie chyba jeszcze bardziej, niż Saga o Enderze. Już nie mogę doczekać się kolejnej części :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway