Strony

18 października 2012

Julianna Baggott - Nowa Ziemia. Świat po wybuchuŚwiat po wielkich eksplozjach.
Szesnastoletnia Pressia mieszka w gruzach z innymi zmutowanymi, którzy ocaleli po Wybuchu. Partridge wychował się w sterylnej Kopule pośród nielicznych Czystych.
Oboje uciekają.
Pressia – przed poborem do militarnej organizacji,
Partridge – przed ojcem tyranem.
Ich spotkanie zmieni bieg historii Nowej Ziemi...


Postapokaliptyczne i dystopijne powieści są teraz bardzo popularne, ale naprawdę ciężko jest stworzyć coś naprawdę dobrego. Książka pani Julianny Baggott jest ciekawa, wiarygodna, pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji. Czy ludzkość zmierza do samodestrukcji? Zbudowany świat jest niezwykle szczegółowy, krajobrazy żywe.  Jest to przerażająca historia o świecie, który zniszczyły bomby atomowe. „Świat po Wybuchu” to nie jest lekka i radosna książka. Na każdej stronie można dojrzeć śmierć, smutek i zniszczenie. Ci, co byli poza Kopułą w czasie wybuchu, stopili się z czymś ze swojego otoczenia: ziemią, zwierzętami, przedmiotami lub innymi różnorodnymi odłamkami, a co najgorsze nawet z innymi ludźmi. 

Bardzo spodobała mi się ta piosenka:

Stoję na peronie dworca,
pociągi już nie przyjeżdżają.
Patrzę, jak snują się kłęby pary
i na ziemi osiadają.
Moja kochanka wzlatuje w niebo, 
uśmiechem zerka na zegarek.
Wie, że będę na nią czekał
dłużej niż przez życie całe.
A potem wiatr ją porywa
i niesie gdzieś hen, za górami.
A ja tu tkwię; wiatr rozwiewa popiół
i miesza go z moimi łzami.
Popiół i łzy, popiół i łzy
zestalą się w twardy kamień.
Będę stał tu i czekał wiecznie,
póki nie zmienię się w kamień.*

Pressia Belze ma już dość swojego życia. Chciałaby, aby wszystko było tak jak Przedtem, przed wybuchami, gdy miała rodzinę i normalne życie. To bardzo silna dziewczyna, która szybko się nie poddaje. Przyczyniło się do tego miejsce, w którym dorastała. Musiała jakoś zdobywać jedzenie dla siebie i swojego dziadka. Jest również niezwykle wrażliwa. Nie może patrzeć na krzywdę ludzi, chociaż sama musi walczyć o przetrwanie.
Bradwell to z pozoru zły i twardy chłopak, ale ma również inną stronę, tę bardziej wrażliwą. Bardzo polubił Pressię, jest gotowy oddać za nią życie. Twierdzi, że zagłada była celowo spowodowana, a nie przyczyniła się do tego wojna. Partridge jest to niespełna osiemnastoletni chłopak. Ucieka z Kopuły, aby odnaleźć swoją matkę. Jest przekonany, że ona żyje, chociaż wszyscy twierdzą, że to niemożliwe. Jego niewinność sprawia, że Pressia szybko zaczyna mu ufać. To, co odkryją zmieni wszystko…Poznajemy w tej powieści nie tylko historie Pressii, Bradwella i Partridga, ale również El Capitana i Lydi. 

Mając tak wielu bohaterów możemy uzyskać pełen obraz świata, w którym oni żyją. Obserwujemy to, co się dzieje w Kopule jak i poza nią. W tej książce jest pełno przerażających tworów i sytuacji, ale też nadziei i wytrwałości. Jest to straszny świat, w którym żaden człowiek nie chciałby żyć. Autorka ukazuje czym może skutkować dążenie do władzy nad światem.

Książka jest również dostępna jako audiobook, ale nie ma to jak papierowa wersja.

Trailer książki:


Moja ocena: 6/6

Tytuł: Nowa Ziemia: Świat po Wybuchu (org. Pure)
Autor: Julianna Baggott
Premiera: 9.05.2012r.
Ilość stron: 472
Wydawca: Egmont Polska Sp. z o.o.
Cena: 39,99 zł
 


*str. 297

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway