Strony

13 grudnia 2013

Briggite Melzer - Elyria. Polowanie na czarownicę

Po zakończeniu Wojny Mocy na świecie zapanował Czas Oczyszczenia. Rządzące okrutne Bractwo Oczyszczonych pali na stosie zielarki, czarownice, magów, uzdrowicieli i uczonych. Specjalny oddział Łowców Czarownic ściga też śliczną Elyrię, posądzoną o posiadanie mocy, nad jaką nie potrafi zapanować. Czy to właśnie ona jest dziewczyną o złotych oczach ze strasznej przepowiedni, której tak bardzo obawia się Bractwo? Elyria ucieka przed oprawcami, by zrealizować plan mający odwrócić bieg wydarzeń…

Ona, w której złotych oczach płoną ognie Dziewiątego Piekła, uwolni swoją magię w postaci wszystko niszczącej pożogi i tym samym przyniesie światu wybawienie lub pogrąży go w wiecznej ciemności.”

Elyria ma osiemnaście lat i w niespodziewany sposób, bez jej woli przejmuje magiczną moc. Dziewczyna, która znała tylko skromne życie z grupą aktorów podróżujących po kraju nagle musi stawić czoło Łowcą Czarownic. Podczas ucieczki poznaje Ardena, z którym łączy ją dziwna więź. Przez całą książkę nastolatkę targają skrajne uczucia – raz panicznie się boi, a potem podejmuje naprawdę odważne decyzje, co było trochę mylące. Arden od dziesięciu laty jest żonaty, ale nieszczęśliwy w swoim związku. Przy Elyrii odzywają się dotąd nieznane uczucia, mężczyzna pragnie ją chronić za wszelką cenę. Również jednym z ciekawszych bohaterów był Crean, zastępca Najwyższego Łowcy Czarownic. Po wielu latach polowań, czasami na nic niewinnych ludzi, postanawia powiedzieć „nie” tym wszystkim szalonym praktykom i pomaga uciec Elyrii.

Noce, które zdawały się nie kończyć, jaśniały od płomieni niezliczonych stosów. Śmierć spotkała zarówno nieszkodliwe zgoła zielarki, uczonych, uzdrowicieli, jak i druidów oraz magów. Jedynie na magię Prastarego Ludu Bractwo nie mogło nic poradzić (…). Aż nadto zdarzeń, których mogliśmy uniknąć. A to jeszcze nie koniec.”

„Elyria. Polowanie na czarownice” to pierwsza powieść Briggite Melzer na język polski. Bardzo podobał mi się język, którym posługiwała się autorka, taki plastyczny i szczegółowy, że wszystko można sobie było bez problemu wyobrazić. Opisów ani dialogów nie było za dużo, tak w sam raz. Również warty obserwacji był wątek miłosny między Elyrią a Ardenem – chociaż wydawał mi się trochę naciągany. Trochę trudności sprawiały mi na początku imiona tych wszystkich bohaterów, ale z każdą przewróconą stroną powoli, krok po kroku pozapamiętywałam je. Książka to połączenie fantastyki z romansem. Pani Melzer świetnie skleiła wydarzenia historyczne (polowanie na czarownice, inkwizycja, palenie na stosie) ze swoją wyobraźnią. Lekka pozycja na wieczór lub dwa chociaż bardzo smutna.

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Elyria. Polowanie na czarownice (org. Elyria – Im Visier der Hexenjäger)
Autor: Briggite Melzer
Premiera: 22.08.2012r.
Ilość stron: 320
Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki
Cena: 39,90 zł

2 komentarze:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway