Strony

05 stycznia 2016

Arthur Conan Doyle - Znak czterech 
Druga z kolei powieść o przygodach Sherlocka Holmesa. Do detektywa amatora zgłasza się panna Mary Morstan, która od śmierci ojca dostaje co roku, w ten sam dzień, piękną perłę. Holmes i Watson usiłują odkryć, kto i dlaczego je przysyła i co znaczy tajemniczy napis „Znak czterech“. Śledztwo odsłania mroczne tajemnice sprzed wielu lat. Piękna kobieta, wielki skarb, chciwość i zbrodnia...

„(...) kiedy wyeliminujesz wszystko, co jest niemożliwe, to co pozostanie, nawet jeżeli jest mało prawdopodobne, musi być prawdą.”

Powracamy do świata XIX-wiecznych zagadek, które rozwiązuje najsłynniejszy detektyw wszech czasów – Sherlock Holmes wraz ze swoim druhem Watsonem.

„Znak czterech” zaczyna się bardzo nietypowo, gdyż mamy opis tego, że Sherlock zażywa… narkotyki. Bohater ten nie stracił nic na swojej ekscentryczności i nadal trafiają do niego kolejne sprawy. Watson nadal uczy się przy jego boku. Pojawiają się także w książce pierwsze kłótnie pomiędzy nimi.

W książce znajdziemy również wątek romantyczny. Romans rozkwita pomiędzy Watsonem a Mary, który lecz krótki jest bardzo intensywny. Szkoda, że nie mamy szans na rozwiązanie zagadki na własną rękę, gdyż wszystkie odpowiedzi zostają nam praktycznie podsuwane na bieżąco. Jednak są niektóre fragmenty, które mogły zaskoczyć. Przeszkadzać mogło, dla osoby która nie zna języka niemieckiego, cytaty w tym właśnie języku bez żadnego tłumaczenia nawet w przypisach. Jednak „Znak czterech” to dobra kontynuacja, która zachęca do dalszych części.


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Znak czterech
Tytuł oryginalny: The Sign of the Four
Seria: Sherlock Holmes #2
Autor: Arthur Conan Doyle
Premiera: 12.08.2015r.
Ilość stron: 180
Wydawca: Wydawnictwo Olesiejuk
Cena: 12,99 zł
 

Studium w szkarłacie | Znak czterech | Pies Baskervillów | Dolina strachu | Przygody Sherlocka Holmesa | Wspomnienia Sherlocka Holmesa | Powrót Sherlocka Holmesa | Pożegnalny ukłon | Sprawy Sherlocka Holmesa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway