Strony

30 września 2016

Carol Rifka Brunt - Powiedz wilkom, że jestem w domuMistrzowska, wzruszająca opowieść o stracie i nadziei. Wielka odwaga autorki w mierzeniu się z bólem młodej bohaterki. Obie wychodzą z tej próby zwycięsko.
June, bohaterka powieści, wrażliwa nastolatka przyjaźni się z wujem Finem. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak na nowo budować samego siebie, jak odnaleźć się w sytuacji straty. 
Problem AIDS, społeczne wykluczanie, bezsilność a jednocześnie nadzieja tworzą niezwykłą emocjonalną kompozycję, która sprawia, że wzruszony czytelnik uzna tę powieść za ważny głos w dyskusji o psychologii okresu dojrzewania.

Powieść zaciekawiła mnie swoim opisem, więc skusiłam się i zaczęłam czytać. Czy mi się spodobała, to już inna historia.

Główną bohaterką jest June i to z jej perspektywy obserwujemy wszystkie wydarzenia. June to specyficzna nastolatka. I można wręcz powiedzieć, że to dziwaczka, od której ludzie by stronili. Byłam zmęczona dziwacznością tej dziewczyny, gdyż było po prostu tego za dużo. June to również trochę egoistyczne dziecko, ale na szczęście potrafiła zrozumieć swoją postawę. Kolejnym ważną postacią był Toby. Niby potrafiłam go zrozumieć, że ze względu na ból po stracie ukochanego poszukiwał pocieszenia, ale żeby od razu zgłaszać się ze swoimi problemami do dziecka? Nie podobało mi się także inne zachowanie Toby’ego, w końcu dorosłego mężczyzny, który uczył dziecko pić i palić.

Książka nie wciągnęła mnie za bardzo, spodziewałam się wręcz czegoś innego. Akcja nie jest za szybka, a wręcz utrzymana w jednym tempie, czasami wręcz nużyła. Jednak autorka porusza w „Powiedz wilkom, że jestem w domu” wiele ważnych spraw. Na pewno warto poświęcić uwagę na wątek AIDS, które, w związku z tym, iż akcja powieści toczy się w latach 80-tych, nie było jeszcze znane, a ludzie na niego chorzy, byli piętnowani. Jest to także opowieść o przyjaźni, zakazanej miłości, o ciężkiej chorobie i stracie bliskich. O tym jak ludzie postępują wobec innych będąc często nieświadomym wielu czynników, o relacjach z rodziną i rodzeństwem. Muszę przyznać, że książka ma bardzo specyficzny tytuł, który zostaje wyjaśniony w trakcie czytania. Nie jestem zachwycona tą powieścią, ale nie mogę powiedzieć też, że była zła.Moja ocena: 3+/6

Tytuł: Powiedz wilkom, że jestem w domu
Tytuł oryginalny: Tell the Wolves I’m Home
Seria: ---
Autor: Carol Rifka Brunt
Premiera: 14.01.2015r.
Ilość stron: 400
Wydawca: Wydawnictwo YA!
Cena: 39,99 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway