Strony

02 września 2012

Maggie Stiefvater - Drżenie


Opowieść o wilkołakach z Mercy Falls zaczyna się w momencie, gdy jeden ze szkolnych kolegów Grace zostaje zagryziony przez wilki. Jego ciało w tajemniczych okolicznościach znika z kostnicy. Tymczasem Grace, sama jako dziecko zaatakowana przez sforę i cudem uratowana, od lat widuje pod domem wilka o złotych oczach. Mieszkańcy miasteczka wyruszają na polowanie, a Grace odkrywa, że jej wilk to tak naprawdę wrażliwy chłopak Sam, który wkrótce staje się jej bliższy niż rodzice i przyjaciółki, i o którego życie, a nawet zwykłą ludzką postać musi walczyć.

Każdy rozdział zaczyna się podaniem temperatury otoczenia. Gdy zapada zmierzch i robi się coraz zimniej, ludzie stają się wilkami. Zły człowiek pozostaje zły w wilczej skórze, a romantyk – może być wilkiem romantykiem. Jaką osobą okaże się Sam i czy uda się mu zachować ludzką postać…?
 
Narracja jest prowadzona przez Grace i Sama. Główni bohaterowie nie mają zbyt łatwych żyć. Grace jako jedenastoletnia dziewczynka została zaatakowana przez wilki, jej rodzice zbytnio nie przejmują się jej losem – od zawsze w domu musiała robić wszystko sama. Trochę mnie zdziwiło, że dziewczyna przez tyle czasu potrafiła utrzymać w tajemnicy pobyt w domu obcego chłopaka. Może to z powodu, że matka i ojciec Grace zbyt często w domu nie przebywali. Zaś Sam odkąd stał się wilkołakiem, na siłę usiłuje pozostać człowiekiem. Jest czuły i uwielbia poezję. Gdy został ugryziony i zaczęła się przemiana jego rodzice, w ogromnym strachu, co dzieje się z ich dzieckiem, chcieli go zabić. Od śmierci uratowała go sfora. 
To nie tylko opowieść o wilkołakach, a o parze zakochanych nastolatków, których uczucie jest skazane na porażkę. Jest to powieść o miłości, bólu i poświęceniu dla ukochanej osoby. Autorka ukazała w inny oraz nowy sposób wilkołaki. To nie księżyc wpływa na ich przemianę, ale temperatura… a w Mercy Falls właśnie zbliża się zima. Nie są krwiożerczymi bestiami, ale mają ten subtelny dotyk mroku.  Jest to zdecydowanie książka dla nastolatków. Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, nawet jeśli niektórzy byli tylko drugoplanowi. Polubiłam Isabel, która na początku wydawała się być naprawdę bezczelną dziewczyną, ale tak naprawdę jest zupełnie inna, sami się przekonacie. Sam romans zbudowany był ładnie. Było dużo napięcia i humoru, które trzymały mnie przy książce. Fabuła była niesamowita, chociaż to wszystko było nieprawdą, to wyglądało naprawdę realistycznie. Nie znalazłam niczego złego w opowieści jako całości, wszystko zostało napisane bardzo dobrze i uzupełniało się. Zakończenie pozostawia chęć sięgnięcia po kolejny tom.
Polecam ją fanom wilkołaków i legendarnych stworzeń. 

Trailer książki:

 


Moja ocena: 6/6

Tytuł: Drżenie (org. The Wolves of Mercy Falls #1: Shiver)
Autor: Maggie Stiefvater
Premiera: 16.05.2011 r.
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Wilga
Cena: 39,99 zł

1 komentarz:

  1. Czytałam całą serię i wspominam ją wyśmienicie :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway