Strony

31 sierpnia 2012

Dean Koontz - Oszukać strach

Dwudziestoośmioletni pisarz Christopher Snow żyje niemal jak wampir w domu położonym w kalifornijskim miasteczku Moonlight Bay. Ze względu na rzadką chorobę genetyczną może jedynie funkcjonować w ciemności, bowiem światło jest dla niego zabójcze. Gdy ojciec Chrisa umiera na jego oczach w szpitalnym łóżku, popada w odrętwienie. Schodzi do kostnicy, by pożegnać się z ukochanym tatą i ze zdumieniem odkrywa, że jego zwłoki zostały podmienione. Co mogły oznaczać ostatnie słowa zmarłego - "zabij wszelki strach" ? Komu potrzebne było jego ciało? Dlaczego zamordowano pielęgniarkę - jedyną osobę, która mogła znać odpowiedź na te pytania? Chris wie, że jemu także grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, ale to nie powstrzyma go przed poszukiwaniem prawdy - prawdy o własnej przeszłości, o matce, która zginęła w wypadku dwa lata wcześniej. Moonlight Bay okazuje się areną przerażających eksperymentów genetycznych. Żaden z mieszkańców nie może tu czuć się bezpieczny...

„Nigdy nie zostawiaj przyjaciela. Przyjaciele to wszystko dzięki czemu udaje się na przebyć ten świat - i jedyne z tego świata, co może uda nam się spotkać w następnym.”

Christopher Snow to główny bohater powieści. Różni się on od innych mieszkańców Moonlight Bay. Chris walczy z nieuleczalną chorobą - xeroderma pigmentosum (XP) - przez którą jest zmuszony do życia w mroku. Nie może wychodzić na światło słoneczne i przebywać w ostrym świetle żarówek, jest to dla niego zabójcze. Tylko w nocy tak naprawdę jest wolny. Wraz ze swoimi przyjaciółmi: Boobym i Saszą oraz niezwykłym psem – Orsonem brnie przez życie.  

To już kolejna powieść tego pisarza którą czytam. Autor w bardzo fajny sposób połączył w książce thriller z fantastyką. Dean Koontz opowiada historię o tajemnicach z niezwykłymi postaciami i humorem. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Fabuła przejrzysta i łatwa do śledzenia. Większość opowieści odbywa się w ciągu jednej nocy, około niecałych dwunastu godzin, ponieważ jest to zima. Dzięki temu akcja płynie wartko. Książkę czyta się szybko.Niektóre momenty były naprawdę dziwne. Rozumiem że to może chodzić o całą fabułę, ale na początku nie bardzo pojmowałam co znaczyły niektóre wyrażenia np. "staję się" czy "była to małpa i niemałpa". To w większości zmniejszyło moje zdanie o tej powieści.

Polecam ją fanom thrillerów oraz fantastyki naukowej.


Moja ocena: 4/6

Tytuł: Oszukać strach (org. Fear Nothing)
Autor: Dean Koontz
Premiera: 7.08.2009 r. (wydanie kieszonkowe – 22.07.2011r.)
Ilość stron: 438 (wyd. kiesz: 448)
Wydawnictwo: Albatros
Cena: 29,90 zł (wyd. kiesz: 15,00 zł)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway