Strony

08 września 2013

Carrie Ryan - Las Zębów i Rąk

W świecie Mary istnieją proste prawdy.

* Siostrzeństwo zawsze wie najlepiej.

* Strażnicy chronią i służą.

* Nieuświęceni nigdy nie ustąpią.

Trzeba też pamiętać o siatce otaczającej wioskę. O ogrodzeniu, które chroni osadę przed Lasem Zębów i Rąk. W świecie, w którym nie ma nadziei, każdy wybór musi zostać okupiony dużą ofiarą. Tylko czy droga do spełnienia własnych marzeń okaże się warta poniesionych ofiar...?

Zastanawiam się, czy istnieje świat okrutniejszy niż ten, w którym każe się nam zabijać ludzi, których kochamy.”

Minęło wiele, wiele lat od momentu gdy wirus zawładnął światem. Historie o świecie sprzed Powrotu przekazywana jest z ust do ust. Wiele pokoleń budowało bezpieczne schronienie w Lesie ogrodzone kilometrami siatki i tak powstała jedna z enklaw. Ale czy tak naprawdę jest tam bezpiecznie? Mary wiedzie spokojne życie w wiosce wraz z rodzicami oraz starszym bratem Jebem. Ale spokój ten zakłóca zniknięcie jej ojca. Stał się jednym z Nieuświęconych. Od tej pory matka dziewczyny jest zagubiona i trzeba ją stale pilnować, ale to i tak się nie udaje. Kiedy była mała opowiadała ona swojej córce o domach sięgających nieba i o oceanie. Od tamtej pory pragnieniem dziewczyny jest zobaczyć niekończącą się wodę. Wszystko się zmienia, gdy do wioski przybywa obca – Gabrielle. Mary od zawsze była ciekawską dziewczyną i odkrywa coś co powinno być tajemnicą. To co wpajało wszystkim Siostrzeństwo okazuje się kłamstwem. Mary musi też zadecydować czy wybrać pomiędzy prawdziwą miłością a poświęceniem.

Kiedy jest się zakochanym... wtedy się wie, po co się żyje. Kiedy kocha się każdego dnia. Budzi się z miłością, ucieka do niej podczas burzy i po sennym koszmarze. Kiedy miłość jest azylem, w którym można schronić się przed otaczającą nas śmiercią i kiedy wypełnia cię tak całkowicie, że nie potrafisz tego wyrazić.”

„Las Zębów i Rąk” to debiut pisarski Carrie Ryan i pierwsza część trylogii i opowiadająca o świecie opanowanym przez zombie, tutaj zwanymi Nieuświęconymi. Pełno jest filmów, seriali czy książek poświęconych właśnie chodzącym trupom i ta historia wiele się od nich nie różni. Ugryzienie powoduje zakażenie, a aby zabić zombie najlepiej odciąć mu głowę lub go spalić. Ciężko było mi przebrnąć przez gdzieś jedną trzecią powieści, gdyż nie dzieje się tam zbyt wiele i po prostu się nudziłam, ale potem rozkręca się coraz szybsza akcja. Pani Ryan też w dużej części poświęciła opisaniu wszystkich zasad panujących w wiosce co było bardzo pomocne, gdyż można było się wgłębić w codzienne życie Mary i innych mieszkańców enklawy. Książce dodaje wiarygodności to, że autorka nie umieściła akcji w przeciągu kilku dni, ale w odległości tygodni a nawet miesięcy opisując co najważniejsze momenty i zaznaczając jedynie upływający czas. Fabuła momentami jest nieprzewidywalna. Czytając powieść miałam skojarzenia, ale tylko skojarzenia, ze słynnym filmem „Osada” (wioska otoczona lasem, w którym żyją mroczne stworzenia). Jest to też w dużej mierze książka nie tylko o zombie, ale też o pogoni za marzeniami, poświęceniu i miłości.

- Obiecałam Travisowi, że nie porzucę nadziei. Obiecałam, że nie przehandluję marzeń za bezpieczeństwo.”

Moja ocena: 4+/6

Tytuł: Las Zębów i Rąk (org. The Forest of Hands and Teeth)
Autor: Carrie Ryan
Premiera: 20.04.2011r.
Ilość stron: 350
Wydawca: Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Cena: 33,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway