Strony

19 września 2013

Rick Yancey - Piąta fala


Ziemia została zaatakowana przez Obcych, którzy z orbity okołoziemskiej w trzech falach ataku wymordowali większość ludzkiej populacji. Ponadto przed około czterdziestu laty zagnieździli w tysiącach ludzkich płodów obcą inteligencję, która po przebudzeniu przejmuje kontrolę nad ciałem nosiciela. Niedobitki ludzkości zaszczute przez przeczesujące teren drony i podejrzewające się nawzajem o skrywanie wewnątrz obcej inteligencji mordują się nawzajem.

Czy ludzkość jest w stanie stawić czoła inwazji obcej cywilizacji, tysiąckrotnie bardziej zaawansowanej niż nasza? Nie.

Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różnych miejscach okupowanej planety walczą o przetrwanie. Od wymarłych miasteczek, przez płonące metropolie, po obozy dla uchodźców i tajne bazy wojskowe.

Jesteśmy, a potem już nas nie ma. Ważne jest nie to, ile czasu tu spędzimy, tylko to, co z nim zrobimy.”

Cassie myśli, że jest ostatnim człowiekiem na Ziemi. Po ataku kosmitów straciła matkę i ojca, a brat został uprowadzony. Teraz, po chwili zwątpienia, postanawia go odszukać, a w międzyczasie przeżywa przeróżne, momentami mrożące krew w żyłach, przygody. Ale to dzięki niej dowiadujemy się jak to wszystko się zaczęło. Cassie to jedna z tych twardych bohaterek, które dążą do upatrzonego celu i zawsze mają nadzieję. Zrobi wszystko, aby odzyskać swojego braciszka, któremu obiecała, że po niego wróci.

Być może ostatni człowiek na Ziemi nie umrze z głodu czy zimna i nie zginie rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Być może ostatni człowiek na Ziemi padnie ofiarą ostatniego człowieka na Ziemi.”

Uwielbiam szukać przeróżnych książek na największym portalu czytelniczym na świecie (goodreads.com) i wyskoczyła mi „Piąta fala”, a gdy okazało się, że wydawnictwo Otwarte ma w planach ją wydać byłam naprawdę szczęśliwa i skakałam z radości (dlatego, że opis i zwiastun były naprawdę niezłe :D). No i wreszcie dorwałam ją w swoje brudne łapki. Powieść już od pierwszych stron naprawdę wciąga, a autor momentami naprawdę zaskakuje. Niektóre fragmenty czytałam z lekkim szokiem na twarzy. Historię ludzkości po ataku kosmitów poznajemy z kilku perspektyw: Cassie, jej młodszego braciszka Sammiego (naprawdę cudowny chłopczyk) i Bena. Bohaterowie są cudowni i naprawdę się z nimi zżyłam. Autor stworzył naprawdę świetną opowieść. Nic dodać, nic ująć. Książkę podsumuję jednym, prostym zdaniem: ja chcę więcej, pospiesz się Ricku Yancey'u!
Byliśmy ludźmi. A ludzie myślą. Planują. Najpierw marzą, a potem zmieniają swoje marzenia w rzeczywistość.”

Moja ocena: 6/6

Tytuł: Piąta fala (org. The 5th Wave)
Autor: Rick Yancey
Premiera: 14.08.2013r.
Ilość stron: 512
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Cena: 34,90 zł

Jak ja się cieszę ;D. Jestem w klasie maturalnej i właśnie wybieramy sobie tematy do prezentacji i zobaczyłam tam taki przepiękny, wręcz krzyczący do mnie "Weź mnie": o motywach końca świata ;p Kocham cię ;* kimkolwiek jesteś dziękuję, że utworzyłeś taki.


3 komentarze:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway