Strony

14 września 2013

Dan Wells - Partials. Częściowy

Częściowcy zostali stworzeni przez ludzi. Byli bronią doskonałą. Wygrali wojnę, na którą ich posłano. Potem zbuntowali się przeciwko swoim twórcom.

Wirus RM wybił ponad 99% ludzi. Dzieci umierają zaraz po urodzeniu. Najmłodszy człowiek na ziemi ma czternaście lat.

Częściowcy są odporni na RM. Młoda lekarka Kira zrobi wszystko, by przeprowadzić badania na jednym z nich. Nawet za cenę rozpętania ostatecznej wojny."Naprawdę sądzisz, że mogłabym być szczęśliwa (...), nie zważając na to, że wokół umiera świat?"East Meadow po końcu świata. Mieszka tam kilka tysięcy ocalałych ludzi. Jedną z nich jest Kira. Kira to młoda lekarka mająca zaledwie szesnaście lat. Jest ona tak zwanym dzieckiem zarazy. Nie pamięta ona swojej matki, a ojca ledwie. Została wychowana przez zastępczą matkę wraz z innymi ocalałymi dziewczętami. Od jedenastu lat nie urodziło się dziecko, które by pożyło więcej niż dwa dni po kontakcie z wirusem RM. Dziewczyna próbuje odnaleźć lekarstwo na zabójczego wirusa RM, który wyniszczył prawie całą ludzkość. Kirę cechuje determinacja, musi się ona spieszyć, gdyż pragnie ocalić jeszcze nienarodzone dziecko swojej najlepszej przyjaciółki. Dziewczyna pomimo tego, że kocha swojego chłopaka, Marcusa, postanawia go opuścić, aby ratować innych. Rządzący wyspą senatorzy ustanawiają Ustawę Nadziei dzięki której kontrolują wiek rorodczy młodych dziewczyn (każą im rodzić bez względu na ich odczucia), ale istnieje grupa sprzeciwiająca się jej, wywołująca przeróżne zamieszki. Obecni są również Częściowcy, ale nikt ich nie widział od momentu wypuszczenia wirusa. Przypominają oni z wyglądu ludzi, ale nimi nie są. Są silniejsi, nie mają sumienia. To maszyny do zabijania."Mój dowcip jest jak twoje nogi [...]. Byłoby egoizmem ukrywać go przed innymi.”

Dan Wells naprawdę się postarał. Już sama tematyka jest ciekawa, gdyż uwielbiam taką (postapokalipsa z domieszką romansu). Autor wykazał się niezwykłą pomysłowością i ukazał naprawdę zadziwiający, a zarazem bardzo realistyczny koniec świata. No bo czy ludzie nie dążą do uzyskania i stworzenia śmiercionośnej boni czy wirusów? Obecny w książce wątek romantyczny nie wysuwa się na pierwszy plan, a jest tylko dodatkiem do całej historii. Bohaterowie zostali wykreowani naprawdę świetnie, każdy z nich miał swoje dylematy i idee za które pragnął walczyć i ginąć. Autor również na każdym kroku zaskakuje. Cały czas mamy do czynienia z jakimiś kłamstwami czy tajemnicami. Pan Wells ukazał, że miłość może zejść na drugi plan, gdy w rolę wchodzi coś znacznie od tego ważniejsze, ale nie każdy się temu chce podporządkować. Nawet w świecie pełnym zniszczenia i chorób znalazło się miejsce na humor, szczęście i miłość. A co jeśli największy wróg okaże się przyjacielem? A najbardziej godny zaufania wrogiem? "Częściowcy" to pierwsza część trylogii, a zakończenie sugeruje, że w kolejnych częściach będzie się sporo działo.

"Nie musisz być skazana na swój los, ograniczona nim. To ty możesz dokonać wyboru i nie pozwól, by ktokolwiek ci to prawo odebrał."


Moja ocena: 6/6Tytuł: Partials. Częściowcy (org. Partials)
Seria: Partials #1

Autor: Dan Wells

Premiera: 20.03.2013r.

Ilość stron: 415

Wydawca: Wydawnictwo Jaguar

Cena: 37,90 zł


4 komentarze:

Drogi Czytelniku/Czytelniczko!
Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że Wam się podoba :D A skoro już tu zajrzałeś/aś zostaw proszę po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło przeczytać każdy i postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Będą one także świetną zachętą do dalszej pracy :D. A jeśli masz jakieś pytanie - nie bój się go zadać ;)
Grace Holloway